• انتشار: 15 ژانویه 2020
  • ساعت: 13:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40886
پرینت

واشنگتن پست: از زمان حمله امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تاکنون ۱۵۷ هزار افغان کشته شده است

اسناد فاش شده توسط روزنامۀ امریکایی واشنگتن پست نشان می‌دهد از آغاز حملۀ امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بیش از ۱۵۷ هزار نفر کشته شده است.

واشنگتن پست، که چندی پیش اسناد محرمانه‌ای را در رابطه با جنگ افغانستان منتشر کرده بود شمار کشته‌های جنگ در افغانستان را بیش از ۱۵۷ هزار نفر اعلام کرده است.

بر اساس این آمار، از زمان حملۀ ائتلاف به رهبری امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی ۶۴ هزار و ۱۲۴ نیروی امنیتی افغان و ۴۳ هزار و ۷۴ غیرنظامی کشته شدند.

واشنگتن پست شمار اعضای طالبان که در طی این سال‌ها بر اثر درگیری کشته شدند را نیز ۴۲ هزار و ۱۰۰ نفر تخمین زده است.

این گزارش شمار نیروهای امریکایی کشته شده را ۲ هزار و ۳۰۰، نیروهای قراردادی امریکا را ۳ هزار و ۸۱۴ و دیگر نیروهای عضو ناتو را نیز هزار و ۱۴۵ نفر اعلام کرد.

تعداد حامیانی که در ۱۸ سال گذشته در افغانستان کشته شدند نیز ۴۲۴ نفر و شمار خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای گشته شده نیز ۶۷ نفر اعلام شده است. گفتنی است که طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان شمار تلفات منتشر شده را تایید نکرده‌اند.

با این ها فعالان مدافع از حقوق غیرنظامیان می‌گویند که آمار فاش شده از سوی واشنگتن پست حقیقی نیست.

لعل گل، رییس سازمان حقوق بشر افغانستان می‌گوید که آمار اصلی تلفات غیرنظامیان در کشور به مراتب بیشتر از آمار و ارقام اعلان شده است.

لعل گل بالای طرف‌های درگیر جنگ انتقاد کرده، می‌گوید که آنان بارها وعده کرده اند که به زندگی غیرنظامیان توجه جدی می‌کنند؛ اما هیچ کدام آنها به وعدۀ خویش عمل نکرده است.

رییس سازمان حقوق بشر افغانستان می‌گوید که برای کاهش تلفات غیرنظامیان نیاز است تا نهادهای بین‌المللی همچو محکمۀ بین‌المللی جرایم در این رابطه مداخله کرده و جنایت‌های جنگی واقع شده در افغانستان را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.