• انتشار: 28 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38120
پرینت
اشرف غنی:

هیچ نوع تخلف در انتخابات بر اساس قانون انتخابات و قانون اساسی قابل قبول نیست

رییس جمهور غنی همراه با بی بی گل غنی بانوی اول و امرالله صالح صبح امروز شنبه (۶ میزان) با حضور در لیسه امانی شهر کابل، رای خود را به صندوق انداخت.

آقای غنی ضمن تاکید بر شفافیت انتخابات گفت جمهوریت به یک کلمه کلیدی در قاموس ملی ما بدل شده و تمام مردم آزاد افغانستان، جمهوریت را حیاتی دانسته و وسیله بقای آن را در انتخابات آزاد و سراسری مستحکم خواهند کرد.

آقای غنی ضمن تشکری از مردم افغانستان و قربانی‌های نیروهای امنیتی در روند انتخابات، گفت سهم‌گیری نشانه جدی گرفتن حقوق شهروندی است و تعهد به منافع ملی ضروری است.

او همچنین از نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی خواست که از روندهای مختلف انتخاباتی با دقت نظارت کنند؛ زیرا به گفته او، هیچ نوع تخلف در انتخابات بر اساس قانون انتخابات و قانون اساسی قابل قبول نیست و نقش نهادهای ناظر و رسانه ها برای شفافیت انتخابات نهایت مهم است.

به گفته او، روند انتخابات از صبح امروز بسیار به صورت خوب در کابل و ولایات شروع شده و امید است که اینگونه تا آخر روز دوام کند و ما تبریک می‌گویم به این مدیریت کمیسیون انتخابات.

غنی تاکید کرد تقلب جرم است و در قانون انتخابات به صورت واضح تعریف شده است؛ مرجع شکایت هم  کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است و جلوگیری از تقلب وظیفه همه مردم افغانستان است.

به گفته او، مردم افغانستان در انتخابات گذشته تاریخ ساز بوده و در انتخابات امروز هم تاریخ ساز خواهند بود.

او همچنین گفت که منتظر تمثیل اراده مردم اند و اگر اختیار کسب کرد در مورد صلح باعزت در کشور نیز تصمیم خواهد گرفت. به گفته او، حکومتی که در نتیجه این انتخابات گزیده می‌شود تمثیل کننده اراده مردم خواهد بود.

گفتنی است که انتخابات ریاست جمهوری کشور از ساعت ۷:۰۰ صبح امروز در سراسر کشور آغاز شده و تا ساعت ۴ بعد از ظهر امروز ادامه خواهد داشت.

این انتخابات در نزدیک به ۵ هزار مرکز رای دهی در ۳۴ ولایت کشور برگزار می‌شود. بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات، نزدیک به ۱۰ میلیون نفر واجدالشرایط رای دهی در این انتخابات شناخته شده‌اند.

تدابیر شدید امنیتی در سراسر کشور روی دست گرفته شده و نهادهای امنیتی و دفاعی گفته اند که بیش از ۷۲ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت انتخابات، در مراکز رای دهی گماشته شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.