• انتشار: 17 اکتبر 2017
  • ساعت: 15:26
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25156
پرینت
نهاد افکک:

هیچ سیستم شفاف برای نظارت از ۱۰ فیصد محصول مخابراتی وجود ندارد

موسسه ای به نام «افکک» گفته است که براساس تحقیقات این موسسه هیچ گونه سیستم نظارتی شفاف بر ۱۰ فیصد محصول مخابراتی تاکنون وجود نداشته است.

موسسه ای به نام افکک امروز (سه شنبه) طی یک نشست مطبوعاتی از گزارشی خبر داد که این موسسه از جریان کسر ۱۰ فیصد مبلغ کریدت کارت های سیم کارت های مخابراتی طی دو سال گذشته تحقیق کرده است.

براساس گفته های این نهاد، هیچ گونه سیستم نظارتی شفاف برای کسر این ۱۰ فیصد محصول مخابراتی وجود نداشته است و هم اکنون هیچ یک از نهادهای ذیربط پاسخگو نیستند که محصولات جمع آوری شده کجا هستند.

این نهاد با اشاره به آمار و ارقام های موجود در خصوص شهروندانی که از خدمات مخابراتی استفاد می کنند، می گوید به احتمال زیاد ۱۲ میلیارد افغانی اختلاس شده است.

احسان الله حکمت عضو این موسسه گفت: “بر اساس آمارها تقریبا ۲۵ میلیون شهروند از سیم کارت های مخابراتی استفاده می کنند. اگر فرض بر این بگیریم که هر مشترک ماهانه ۲۵۰ افغانی کریدت کارت مصرف کرده باشد، باید دست کم ۲۰ میلیارد افغانی عواید به دولت تسلیم می شد.”

به گفته ی وی، این در حالیست که تمامی شرکت های مخابراتی تاکنون فقط ۸٫۱۵۹ میلیارد افغانی محصول مرتبط به این کسر کردیت را به دولت پرداخته کرده اند.

آقای حکمت افزود که هم اکنون هیچ یک از ارگان های ذیربط به شمول وزارت مخابرات، وزارت مالیه و یا شرکت های مخابراتی در این زمینه پاسخگو نیستند.

به باور وی، یک شرکت مخابراتی شاید در یک ماه ۱۰۰ میلیون افغانی محصول جمع آوری کند، اما تنها ۲۰ میلیون آن را به دولت تحویل می دهد.

حکمت با اشاره به اینکه مردم از روند اخذ جمع آوری محصولات مخابراتی راضی نیستند، گفت که تنها ۲۱ فیصد مردم از قانون اخذ محصول مخابراتی حمایت کرده است.

لازم به ذکر است که مجلس نمایندگان نیز هفته گذشته قانون اخذ ۱۰ فیصد محصول مخابراتی را به خاطر نبود سیستمی شفاف برای جمع آوری آن با اتفاق آراء به حالت تعلیق در آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.