برگزیده هابین المللسیاستِتیتر یک

هیچ اختلافی در مورد حقابۀ ایران از رود هلمند وجود ندارد

نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجه افغانستان امروز سه‌شنبه(۶ سنبله) در واکنش به صحبتهای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت که توافقنامه ۱۳۵۱ میان افغانستان و ایران در مورد حقابۀ این کشور از رود هلمند می‌تواند رهگشای توافقات آینده باشد و تمام مسایل در این توافقنامه به خوبی پیش بینی شده است.
پیش از این، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفته بود که ایران به گونۀ متواتر روی این مساله با افغانستان صحبت می‌کند و برای رسیدن به “توافق جامع” به وقت بیشتر نیاز است.
معین وزارت خارجۀ افغانستان در واکنش به این گزارش گفت که هیچ اختلافی روی حقابۀ ایران از رود هلمند وجود ندارد که روی آن توافق جدید شکل بگیرد. وی افزود که حتی مقدار حقابۀ ایران از آب دریای هلمند در توافقنامۀ ۱۳۵۱ مشخص شده است.
اما مقام های سفارت افغانستان در تهران گفته اند که افغانستان همواره حقابۀ هیرمند را رعایت کرده، ولی با توجه به خشکسالی های بی سابقه در منطقه و به خصوص در افغانستان، میزان آب هیرمند کاهش یافته و طبعا میزان ورود آب به ایران نیز کاهش می یابد.
دکتر نصیراحمد نور، سفیر افغانستان در تهران با اشاره به خشک‌سالی‌های اخیر گفته است: گاهی پیش می‌آید که دو کشور دچار خشک‌سالی می‌شوند و الان نیز افغانستان با خشک‌سالی مواجه است ودر افغانستان خشک‌سالی‌ها به مراتب بیشتر از ایران است، به طوری که اهالی بسیاری از مناطق مجبور به کوچ شده‌ و احشام و دام‌های زیادی تلف شدند.
آقای نور افزوده است که افغانستان تا به امروز حقابه را کاملا رعایت کرده و آمارها نشان می‌دهد که آب افغانستان همواره چند برابر حقابه ایران، به این کشور سرازیر شده است.
پیش از این نیز هارون نجم‌پور، معاون سفیر افغانستان در تهران در این مورد گفته بود که کابل تاکنون نتوانسته کنترل و مدیریت اکثر منابع آبی خود را به‌دست بگیرد. بنابراین اگر آبی در رودخانه هلمند بوده، جریان دارد.
به گفته او، افغانستان به توافق دو کشور در مورد حق‌آبه هیرمند پای‌بند است، اما کل منطقه در یک خشک‌سالی بی‌سابقه در ۵۰ سال گذشته قرار دارد.
بر اساس توافق‌نامه با ایران، در معاهده امضاشده میان افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ تصریح شده که سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد.
اما در صورت بروز خشک‌سالی حقابه ایران از رودخانه هلمند نیز کاهش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا