• انتشار: 30 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:57
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 4793
پرینت
ترکیه:

“هیج یک از مقامات ترکیه از روسیه عذرخواهی نخواهد کرد”

نخست وزیر ترکیه گفته است که ترکیه بخاطر سقوط هواپیمای جنگی روسیه از این کشور عذر خواهی نخواهد نکرد، زیرا نظامیان ترک درحال انجام وظیفه خود بودند و از خاک این کشور در برابر متخاطیان خاک ترکیه دفاع می کردند.

احمد داوود اغلو همچنین گفت ترکیه امیدوارست که روسیه در تحریم هایی که اخیرا علیه این کشور وضع کرده بازنگری داشته باشد. “شهر تفریحی آنتالیا مانند خانه دومی برای اکثر شهروندان روسیه است”، اما وی از اقدام نیروهای امنیتی ترکیه انتقادی نکرد.

داوود اغلو پس از دیدار با جنرال جنز استولتنبرگ سرمنشی ناتو به خبرنگاران گفت “هیچ یک از مقامات ترکیه از جمله نخست وزیر و رئیس جمهوری ترکیه از سقوط هواپیمای جنگی روسیه عذرخواهی نخواهند کرد زیرا ما وظیفه خود را انجام می دادیم.”

وی افزود “حفاظت از حریم هوایی و مرزهای ترکیه یک وظیفه ملی است و ارتش ما وظیفه خود را برای حفاظت از حریم هوایی ترکیه انجام داد. اما اگر روسیه می خواهد در این باره گفتگو کند و می خواهد از تکرار چنین رویدادهایی جلوگیری شود، ما برای گفتگو آماده ایم.”

گفتنی است در ۲۴ نوامبر، چندین هواپیمای اف-۱۶ ترکیه یک فروند هواپیمای سوخو-۲۴ روسیه را سرنگون کرد که سبب شروع تنش میان ترکیه و روسیه شد. این تنش حتی میان روسیه و ناتو که ترکیه عضوی از آنست نیز شده است. یکی از سرنشینان هواپیمای روسیه جان باخت، اما دیگری نجات یافت.

در سال های اخیر، ناتو و روسیه تنش و همچنین همکاریهای در رابطه با موضوعاتی چون افغانستان، اوکراین و سوریه و فراتر با یکدیگر داشته اند.

نظامیان ترکیه گفتند امروز دوشنبه جسد اولیگ پیشکوف خلبان روسی که در این حادثه کشته شده بود طی مراسم خاصی در انقره/آنکارا به روسیه فرستاده شد.

روسیه در سی ام سپتامبر سال جاری حملات هوایی خود را بر مواضع داعش در خاک سوریه آغاز کرد که به ادعای برخی ها، هواپیماهای روسی شورشیان دیگر را نیز هدف قرار می دهند و از این رو می خواهند به نیروهای رئیس جمهوری روسیه بشار اسد کمک کنند.

روسیه اما اصرار دارد که هواپیمای جنگی این کشور وارد حریم هوایی ترکیه نشده بود.

داود اغلو اما می گوید که این هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه شده بود و جنگنده های ترکیه چندین بار نیز به این هواپیما هشدار داده بودند.

داود اغلو افزود “ما کاملا روشن کرده بودیم که مرز ترکیه-سوریه یک مسئله امنیت ملی برای ترکیه محسوب می شود، بنابراین اقدام نظامیان ترکیه تدافعی بوده است.”

وی همچنین اصرار دارد که هیچ جنگجوی داعشی در منطقه حضور نداشته است.

داود اغلو علاوه کرد “ما بارها به دوستان روسیه ای خود گفته بودیم که بمباران آنها علیه غیرنظامیان در مرزهای ما سبب ایجاد موج های مهاجرت می شود که به سوی روسیه و یا دیگر کشورها نمی روند بلکه همه به ترکیه می آیند.”

وی گفت “و ترکیه پس از هر بمباران، هزاران هزار مهاجر سوری را مجبور به تحمل شده است. ترکیه کشوری است که بهای این بحران را می پردازد.”

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز شنبه تحریم هایی علیه ترکیه وضع کرد که به موجب آن، واردات برخی کالاهای ترکیه به این کشور ممنوع شد و قرارداد کار برخی شهروندان ترک در روسیه محدود شد.

این تحریم ها همچنین شامل لغو پروازهای چارتری از روسیه به ترکیه می شود و همچنین از تمامی شرکت های سیاحتی روسیه در خواست شده تا از ارائه بسته های تفریحی که شامل اقامت در ترکیه می شود نیز خودداری کنند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.