سیاست

هیات طالبان نشست اسلو را یک «دستاورد» برای خود قلمداد کرد

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان، دعوت به ناروی و برگزاری نشست های مختلف در این کشور را یک «دستاورد» قلمداد کرد.

امیرخان متقی در یک نشست خبری گفت: «در واقع همین که ناروی به ما این فرصت را داده تا دیدگاه مان را با دنیا مطرح سازیم خود یک دستاورد است.»

وی افزود: «پس از این نشست، ما مطمئنیم که حمایت های بشردوستانه بیشتری در بخش های مختلف به شمول بهداشت و آموزش دریافت خواهیم کرد.»

امیرخان متقی گفت: «پیام ما به مردم افغانستان و جامعه جهانی این است که پس از چهل سال جنگ، هم اکنون شهروندان افغانستان در آرامش هستند. جنگ تمام شده و زمان پیشرفت و فعالیت های اقتصادی رسیده است. ما می خواهیم که افغان ها پس از آن همه رنج و سختی در خوشبختی باشند.»

وی افزود: «ما به دنبال ایجاد رابطه خوب با جهان هستیم، رابطه خوب با همسایگان مان و با کشورهای اروپایی؛ و در این راستا پیشرفت های خوبی در جلسات مان داشته ایم.»

لازم به ذکر است که هیات طالبان در دومین روز حضور خود در شهر اسلو با نمایندگان کشورهای غربی به شمول امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ناروی نشست کرد.

گرچه نشست هیات طالبان با نمایندگان این کشورها پشت درهای بسته برگزار شد، اما گفته می شود که یکی از خواسته های طالبان آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان بوده و محور اصلی گفت و گوها بر سر تشکیل دولت همه شمول و احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان برای کار و تحصیل بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا