• انتشار: 24 اکتبر 2020
  • ساعت: 14:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49970
پرینت

هیات حقیقت یاب مجلس: ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا تنها ۳۰۰ هزار دلار هزینه لازم داشته است

یک هیات حقیقت یاب مجلس نمایندگان که برای بررسی ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا به این کشور اعزام شده بود در گزارش خود تاکید کرد که ساخت دیوار ۷۰ متری سفارت می توانست با هزینه تنها ۳۰۰ هزار دلار صورت بگیرد.

هیات حقیقت یاب مجلس می گوید هزینه ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا، از ۳۰۰ هزار دالر بیشتر نمی شده، اما یک و نیم میلیون دالر برای ساخت آن به مصرف رسیده است.

یک هیات حقیقت یاب از سوی مجلس نمایندگان برای بررسی ادعا در مورد فساد در ساخت دیوار افغانستان به واشنگتن سفر و نتیجه بررسی خود را بیان کرده است.
جاوید صافی رئیس این هیات گفت در قرارداد ساخت این دیوار قانون تدارکات ملی در نظر گرفته نشده‌است. در ساخت دیواری که هزینه‌اش از ۳۰۰ هزار دالر بیشتر نمی‌شود، یک‌ونیم میلیون دالر هزینه شده‌است.
به‌گفته‌ی صافی، هزینه‌ی ساخت این دیوار به اندازه ‌ی ساخت یک خانه در امریکا، بوده‌است.
صافی افزود: «در موضوع ساخت دیوار قانون زیرپا شده‌است، این دیوار با هزینه‌ی بلند ۱۵ صد و ۸۶ هزار دالر ساخته شده‌است، قرارداد از طرف سفیر با یک شرکت از طریق تلفن صورت گرفته است. ما در آن‌جا نرخ بازار را دیدیم و با شرکت‌ها صحبت کردیم، بلندترین هزینه‌ی که باید می‌آمد از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دالر بود.»
صافی گفت در ساخت این دیوار ۷۰ متره، از مواد ساختمانی عادی استفاده شده‌است. او رهبری سفارت افغانستان در واشنگتن را در این باره به فساد اداری متهم می‌کند.
اما پیش از این سفارت افغانستان در واشنگتن هر گونه فساد در ساخت این دیوار را رد کرده بود.
اما در آن زمان، مجلس نمایندگان افغانستان سرپرست پیشین وزارت مالیه، یکی از مشاوران رئیس جمهور، یک مشاور وزارت مالیه و سفیر این کشور در امریکا را به دادستانی کل معرفی کرد.
 یادآوری می کنیم چند ماه پیش رسانه ها گزارش دادند سفارت افغانستان در امریکا برای بازسازی یک دیوار ۷۰ متره، پیشنهاد ۸۸ هزار دالری یک شرکت را رد کرده و این کار را از طریق شرکت دیگری با هزینه یک میلیون و ۸۲۵ هزار دالر انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.