• انتشار: 9 می 2020
  • ساعت: 04:06
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 44115
پرینت
برای بررسی حادثه انداختن شهروندان افغان به دریا از سوی مرزبانان ایرانی

هیاتی به دستور غنی تشکیل شد

ریاست‌ جمهوری می‌گوید رئیس جمهور غنی با صدور فرمانی یک‌ هیأت ده نفری را برای بررسی چگونگی به دریا انداختن شماری از مهاجران افغانستان در مرز ایران تعیین کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌ جمهور در صفحۀ توییترش نوشت ریاست این هیأت را محمدحمید طهماسبی، سرمفتش فرماندهی نیروهای مسلح کشور به‌ عهده دارد. 

بامداد روز (شنبۀ گذشته، ۱۳ ثور بیش از ۵۰ شهروند افغانستان که برای کارگری از طریق دهانۀ ذولفقار از مربوطات ولسوالی گلران هرات وارد خاک ایران شده بودند، از سوی مرزبانان این کشور گرفتار و پس از شکنجه به دریا انداخته شده‌اند.

مسئولان محلی هرات گفته بودند از این میان ۳۰ تن نجات یافته‌اند و ۲۰ تن دیگر جان باخته‌اند. مردم محل جسد ۱۲ تن را پیدا کرده‌اند و اجساد ۸ تن ناپدید است.

اما مسئولان محلی در ولسوالی گلران هرات شام روز (جمعه، ۱۹ ثور از پیداشدن ۱۸ جسد دیگر شهروندان کشور خبر می‌دهند.

آنان می‌گویند روی این جسدها نیز نشانه‌های شکنجه دیده می‌شوند. ایران ادعای انداختن کارگران افغانستان به دریا را رد کرده است.

این رفتار مرزبانان ایران واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

مایک پومپئو، وزیر خارجۀ آمریکا گفته است از این برخورد ایران با مهاجران افغانستان وحشت‌زده شده است. او خواهان بررسی جدی این رویداد شده است.

همچنان الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی نیز شکنجه و غرق‌ کردن شهروندان افغانستان توسط مرزبانان ایران را رفتار وحشتناک ‌خواند و خواهان بررسی‌ها در این زمینه شد.

پیشتر وزارت خارجۀ کشور  نیز هیأتی را به رهبری معین سیاسی این وزارت موظف کرد تا این رویداد را به گونۀ همه‌جانبه تحقیق و بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.