- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

هیاتی از آمریکا برای اولین بار پس از سقوط دولت با طالبان در قطر دیدار می کند

پیش تر عبدالحق واثق رئیس استخبارات طالبان در پیامی نگاشته بود که وی به همراه امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه و ملاخیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به دوحه در قطر می روند.

دو تن از مقام های ارشد آمریکا به رویترز گفته اند که برای اولین بار از زمان خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، هیاتی از این کشور با مقام های ارشد طالبان در دوحه قطر دیدار و گفتگو می کنند.

در این دیدار زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان حضور ندارد  و بجای او «تام وست» معاون نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا و «سارا چارلز» از اعضای ارشد بخش بشردوستانه «سازمان کمک های بین المللی آمریکا» با مقام های طالبان دیدار و گفتگو می کنند.

این دو مقام آمریکایی گفته اند که موضوع اصلی صحبت های طرفین در این دیدار، گفتگو بر تعهد طالبان برای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای حضور گروه های تروریستی مانند القاعده، آزادی یک تبعه آمریکایی، تامین راهی مصون برای خروج شهروندان خارجی و همکاران افغان از افغانستان و اجازه و همکاری برای توزیع کمک های بشردوستانه به تمام مردم افغانستان خواهد بود.

تاکنون یک ماه از اعلام رسمی دولت موقت طالبان می گذرد اما تاکنون هیچ کشوری «امارت اسلامی افغانستان» را به رسمیت نشناخته است و بسیاری از کشورها ساختار کابینه موقت طالبان را انحصار شده توصیف کرده اند.

در لیست اعضای کابینه و حتی معاونان آنها هیچ عضو غیرطالبان به چشم نمی خورد؛ گرچه داکتر محمد نعیم از سخنگویان طالبان در قطر در صحبت با الجزیره تاکید کرده بود که کابینه تشکیل شده همه شمول است زیرا نمایندگانی از سایر اقوام نیز در آن حضور دارند.