• انتشار: 23 نوامبر 2018
  • ساعت: 13:24
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30646
پرینت

هیأت ۱۱ نفره مذاکره کنندۀ صلح با طالبان مشخص شد

برخی منابع می گویند حکومت وحدت ملی افغانستان یک هیأت یازده نفری را برای گفتگو با طالبان مشخص کرده است.

به گزارش رها، دولت و حدت ملی یک هیأت یازده نفری را برای گفتگو با طالبان تعیین کرده است. قرار است این هیأت به نمایندگی از حکومت وحدت ملی وارد گفتگوهای صلح با طالبان شوند.
گفته می شود در رأس این هیأت عبدالسلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهور غنی قرار دارد و به جز از یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو شورای علما، تمامی اعضای این هیأت از نهادهای حکومتی اند.
با اینکه زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان خواهان ایجاد یک هیأت فراگیر وبا صلاحیت گفتگو کننده به شمول نمایندگان جریان‌های سیاسی، جامعه مدنی وحکومت شده است اما نام کسی از احزاب سیاسی وجامعه مدنی در این هیأت دیده نمی شود.
عبدالسلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهورغنی، میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، عبدالتواب بالاکرزی معین وزارت تحصیلات عالی، عالمه معین وزارت امور مهاجرین، جنرال عبادالله عباد معاون امنیت ملی، شاه گل رضایی عضو مجلس نمایندگان، عطاءالله لودین عضو شورای علما، شمیم خان کتوازی والی پکتیا، عبدالله عطایی عضو دادگاه عالی و توریالی غیاثی رئیس روابط فرهنگی وزارت امور خارجه یازده نفری هستند که گفته می‌شود حکومت آنها را برای پیشبرد گفتگو با حکومت گماشته اند.
روشن نیست که آیا نمایندگانی ازاحزاب ونهادهای جامعه مدنی نیز شامل این هیأت خواهند شد یانه؟
پیش ازاین طالبان نیز گفته بودند که با حکومت افغانستان گفتگو نخواهند کرد به همین دلیل آقای خلیل زاد پس ازتشدید تلاش‌های صلح، خواهان شکل گیری هیأتی شد که با صلاحیت باشد و به حکومت پاسخگو نباشد بلکه مستقلانه عمل کند.
این در حالی است که با حمله انتحاری خونین بر محفل هتل اورانوس کابل انگشت های اتهام به سوی طالبان نشانه رفته است زیرا هم سخنگوی طالبان این حمله را به عهده گرفت هرچند لحظاتی بعد به دلیل عمیق بودن فاجعه و واکنشهای گسترده ملی و بین الملی آن را رد کرد. شواهدی دیگری نیز دست داشتن طالبان در این حمله مرگبار را تأیید می کند و طالبان قبل از وقوع این حمله به هتل داران و کارمندان هتل ها هشدار داده بود.
رئیس جمهور غنی نیز تلویحا طالبان را مسئول این جنایت معرفی کرد و گفت تنها محکومیت این جنایت کافی نیست طالبان باید عملا برای صلح کار کند.
هرچند خوشبینی هایی در مورد صلح به وجود آمده بود اما با این حمله انتحاری دور نمای صلح بیش از پیش تاریک تر و مبهم تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.