• انتشار: 3 ژوئن 2020
  • ساعت: 12:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44810
پرینت
به دستور رئیس جمهور غنی

هیأت شش نفره برای بررسی حمله به مسجد وزیر محمد اکبرخان تشکیل شد

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، ۱۴ جوزا) در تویتی گفت ریاست هیأت بررسی حمله تروریستی به مسجد وزیر محمد اکبر خان را عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف بر عهده دارد.

رییس‌جمهور اشرف غنی طی حکمی، یک هیأت شش نفری را برای بررسی دقیق و همه‌جانبه‌ی حمله بر مسجد وزیر محمداکبر خان و کشته‌شدن مولوی ایاز نیازی و شماری دیگر از نمازگزاران در این حمله، تعیین کرده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، ۱۴ جوزا) در تویتی گفت ریاست این هیأت را عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف بر عهده دارد.

آقای صدیقی همچنان گفت نمایندگان باصلاحیت شورای سراسری علمای افغانستان، دادستانی کل، دفتر شورای امنیت ملی، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی در این هیأت عضویت دارند.

حوالی ساعت ۷:۲۵ دقیقه‌ی شام روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۳ جوزا) مواد انفجاری از قبل جاسازی شده در محوطه‌ی مسجد وزیر محمداکبر خان در مرکز شهر کابل منفجر شد. در این رویداد دو نفر به‌شمول مولوی ایاز نیازی، ملا امام این مسجد کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

با آن‌که معاون اول ریاست‌جمهوری کشور، طالبان را مسئول این بمب‌گذاری دانسته است، اما ذبیح‌الله مجاهد، از سخن‌گویان این گروه وقوع این رویداد و کشته‌شدن ایاز نیازی را محکوم کرده و آن‌را «جنایت بزرگ» دانسته است.

وقوع این رویداد و کشته‌شدن ایاز نیازی با واکنش‌های گسترده مواجه شده است. ارگ ریاست‌جمهوری، حمله بر مسجد وزیر محمداکبر خان را محکوم کرده و آن‌را «وحشیانه و غیرانسانی» خوانده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو در افغانستان و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی کشور نیز وقوع این حمله را محکوم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.