• انتشار: 21 می 2020
  • ساعت: 12:49
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44486
پرینت
برای تحقیق مشترک در مورد غرق شدن کارجویان افغان در مرز

هیأت دیپلماتیک ایران به کابل سفر می کند

یک هیات عالی رتبه ایران برای تحقیق بیشتر در مورد غرق شدن ده ها تن از شهروندان افغانستانی که چندی پیش در مرز ایران صورت گرفت، به کابل سفر می کند.

وزارت خارجۀ افغانستان اعلام کرد یک هیات ایرانی به منظور تحقیق در مورد غرق‌شدن شماری از کارجویان افغان در مرز ایران، به کابل سفر می‌کند.

بر اساس تحقیقاتی که تا اکنون حکومت افغانستان انجام داده، شماری از کارجویان افغان که در ۱۳ ثور سال روان جاری، وارد خاک ایران شده بودند، غرق شده اند.

محمد حمید طهماسی، رییس هیات حقیقت‌یاب حکومت افغانستان گفته است تعداد کل کارجویان افغان که در سرحد ولایت هرات با ایران غرق شده بودند ۴۶ نفر بوده که ۱۲ نفرشان جان باخته، ‌۱۷ تن ناپدید و ۱۷ نفر دیگر نجات یافته اند.

وزارت خارجۀ افغانستان در اعلامیه‌ای ناوقت روز چهارشنبه ۲۰ می (۳۱ ثور) گفت این هیات دیپلماتیک در روند تحقیق این رویداد با افغانستان همکاری می‌کند و در مراحل تحقیق حضور خواهد داشت.

اعلامیه گفته است: «سفر هیتت عالی رتبه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک حادثه، می‌تواند به روشن سازی جزییات آن، اخذ تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده مساعدت نماید.»

بر بنیاد معلومات وزارت خارجأ افغانستان در راس این هیات دیپلماتیک، محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران قرار دارد.

نجات یافتگان این رویداد مدعی شده اند که مرزبانان ایرانی، کارجویان افغان را که به گونۀ غیرقانونی قصد ورود به ایران داشتند، را در دریای هریرود در مرز دو کشور غرق کردند.

برای روشن‌شدن این موضوع تحقیق مشترک افغانستان و ایران در سطح کمیساری‌های سرحدی در ۲۵ ثور آغاز شد؛ اما پس از تکمیل آن، کمیساران ایرانی این موضوع را بالاتر از صلاحیت شان عنوان کردند.

محمد حمید طهماسی، رییس هیات افغانستان به صدای امریکا گفت جانب ایرانی پیشنهاد کرده که این قضیه از مجرای دیپلماتیک پیگیری شود.

از سویی هم، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان که بر روند تحقیقات در مورد این رویداد نظارت می‌کند، گفته است که این موضوع در مطابقت به اصول و قوانین بین المللی تعقیب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.