• انتشار: 8 جولای 2020
  • ساعت: 21:11
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 45592
پرینت
وزارت خارجه:

هیأتی برای شناسایی اجساد شهروندان افغانستانی غرق شده در آب های ترکیه تعیین شده است

چند روز پیش یک کشتی حامل پناهجویان در آب های ترکیه غرق شد که در میان هشتاد سرنشین آن تعدادی از اتباع افغانستانی نیز حضور داشت.

وزارت خارجه‌ اعلام کرد برای بررسی و شناسایی اجساد پناهجویان افغان که در حادثه‌ی غرق‌شدن کشتی حامل پناهجویان در آب‌های ترکیه، جان‌های‌شان را از دست داده‌اند، هیأتی از سفارت افغانستان در ترکیه به محل حادثه اعزام شده است.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (چهارشنبه، ۱۸ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت این وزارت از طریق سفارت افغانستان در ترکیه از حادثه اطلاع یافته و پس از آن هیأتی را برای شناسایی اجساد پناهجویان افغان به محل حادثه فرستاده است.

براساس گزارش‌ها، چند روز پیش یک کشتی حامل پناهجویان در دریاچه‌ی وان در جنوب‌شرق ترکیه غرق شده است. سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید براساس معلومات ابتدایی، این کشتی حدود ۸۰ سرنشین داشته که شماری از پناهجویان افغان نیز شامل آنها بودند.

براساس اظهارات گران هیواد، پولیس ترکیه روز گذشته اعلام کرده که ۱۸ ساعت پس از وقوع حادثه از آن اطلاع یافته و بررسی‌هایش را آغاز کرده است. همچنان پولیس ترکیه ۱۱ نفر به‌شمول کشتی‌ران را که نجات یافته، بازداشت کرده است.

به گفته‌ی هیواد، پولیس ترکیه تا کنون ۱۳جسد از میان ۸۰ تن از جان‌باختگان این حادثه را از آب بیرون کشیده است، اما به دلیل ماندن طولانی اجساد در آب، قابل شناسایی نبوده‌اند.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ از خانواده‌هایی که به نحوی از این حادثه اطلاع دارند، درخواست کرد با ارایه‌ی اسناد و مدارک دست داشته‌ خود، هیأت بررسی‌کننده را در شناسایی اجساد همکاری کنند.

آقای هیواد گفت وزارت خارجه به محض شناسایی اجساد، در زمینه‌ی انتقال و مراسم خاک‌سپاری آن، آمادگی کامل دارد.

او از جوانان نیز خواست فریب قاچاقچیان انسان را نخورده و از سفر غیرقانونی به خارج از کشور خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.