بین المللسیاست

هیأتی از شورای عالی صلح در نشست مسکو شرکت می کند

به گزارش رها، احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح گفته است که یک هیأت چهار الی شش نفره به نمایندگی از افغانستان در نشست صلح مسکو شرکت می‌کند.
این نشست قرار است در ۱۸ عقرب برابر با نهم نوامبر در مسکو و با حضور نمایندگانی از ۱۲ کشور برگزار شود.
آقای طاهری اظهار امیدواری کرده که نشست مسکو یک گام دیگر برای تسریع و تقویت روند صلح با مالکیت و رهبری افغانستان باشد.
پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته بود که هیأتی از دفتر طالبان در قطر هم در این نشست شرکت خواهد کرد؛ گرچه گروه طالبان تاکنون در این‌باره اظهار نظر نکرده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات روسیه روز شنبه ( ۶ عقرب) اعلام کرد که محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان پذیرفته است که هیأتی از مقام‌های ارشد سیاسی این کشور را به گفتگوهای صلح مسکو بفرستد.
این نشست قرار بود در ماه سنبله برگزار شود اما به دلیل مخالفت دولت افغانستان که گفته بود هر نشستی که درباره مسئله افغانستان برگزار می‌شود، باید به رهبری دولت افغانستان انجام شود.
گفته شده که وزارت خارجه روسیه از نمایندگان کشورهای پاکستان، ایران، هند، چین، آمریکا و چند کشور آسیای میانه به این نشست دعوت کرده است. در نشست‌های قبلی آمریکا حضور نداشت.
روسیه از زمان حضور داعش در افغانستان، نقش فعال‌تری را عهده گرفته است. زیرا مسکو حضور داعش در افغانستان را به عنوان تهدیدی بالقوه برای خود تلقی می‌کند.
این در حالی است که وزارت خارجه می‌‌گوید هنوز روی مفاد و آجندای نشست مسکو در مورد مذاکرات صلح افغانستان، با روسیه به توافق نرسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا