• انتشار: 1 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39696
پرینت

هواداران نور در بغلان از بازشماری آرا حمایت کردند

هزاران تن از هواداران استاد عطامحمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در ولایت بغلان خواستار آغاز بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در ولایات باقی مانده شدند.

هزاران تن از باشندگان ولایت بغلان، روز شنبه (۹ قوس) با راه اندازی راه‌پیمایی و گردهمایی گسترده، حمایت‌شان را از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.

آنان همچنان با اعلام حمایت از موقف‌گیری استاد عطامحمد نور از کمیسیون انتخابات خواستند هرچه زودتر نتایج انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

آقای نور، در اظهارات تازه خود از کمیسیون انتخابات خواسته مطابق قانون عمل کرده و با بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری، نتایج آن را اعلام کند.

باشندگان ولایت بغلان در این گردهمایی با صدور قطعنامه‌ای از کمیسیون انتخابات خواستند که به هیچ فرد یا تیم انتخاباتی اجازه ندهد تا پروسه ملی انتخابات را به گروگان بگیرد.

در این قطعنامه آمده:” گروگان گیری پروسه ملی انتخابات، به چالش کشیدن این پروسه ملی از سوی حلقات برتری طلب و تحمیل نتایج آن، برای تمامی مردم افغانستان قابل قبول نیست؛ تک روی در این زمینه می‌تواند به بحران اجتماعی و سیاسی بی‌انجامد”.

در قطعنامه مردم بغلان آمده:” از کمیسیون انتخابات می‌خواهیم که امانت‌دار امانت مردم بوده و با بازشماری آراء مطابق قانون بپردازد و با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به سردرگمی مردم افغانستان پایان دهد”.

این راه‌پیمایی و گردهمایی مردم بغلان در حالی راه‌اندازی می‌شود که کمیسیون انتخابات خواهان بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری است.

اما تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله  با بازشماری این آراء مخالف کرده و مانع بازشماری آراء در برخی ولایات شده است و تاکید دارد که کمیسیون انتخابات باید این آراء که نزدیک به ۳۰۰ هزار رای را شامل می‌شود را باطل اعلام کند.

اما کمیسیون انتخابات تاکید کرد که این کمیسیون مطابق به قانون نمی‌تواند قبل از انجام بررسی‌ها (تفتیش و بازشماری) آراء را باطل سازد.

قرار بود که نتایج انتخابات ریاست جمهوری کشور که به تاریخ شش میزان برگزار شده بود به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود اما اعلام آن تا تاریخ ۲۳ عقرب به تعویق افتاد.

به دلیل مخالفت تیم ثبات و همگرایی با روند بازشماری آراء، نتایج انتخابات تاکنون اعلام نشده و کمیسیون انتخابات اعلام کرده تا روند بازشماری تکمیل نشود، این کمیسیون نتایج انتخابات را اعلام نمی‌تواند.

بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات، روند تفتیش آرا در ۲۷ ولایت تمام شده ولی این روند به دلیل اعتراض حامیان آقای عبدالله در ۷ ولایت تاکنون انجام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.