اجتماعی

هند ۲۶٫۷ میلیون دالر در سال تازه میلادی به افغانستان اختصاص داده است

هند بدون اینکه امارت اسلامی طالبان را به رسمیت بشناسد، ۲۶٫۷ میلیون دالر امریکایی به عنوان کمک به مردم افغانستان اختصاص داده است.

این مبلغ که در بودجه سالانه هند مد نظر قرار گرفته در حالی قرار است در بازه زمانی اپریل ۲۰۲۲ تا مارچ ۲۰۲۳ میلادی به مردم افغانستان تحویل داده شود که دهلی نو هیچ رابطه ای رسمی به ویژه روابط اقتصادی با امارت اسلامی از زمان تسلط دوباره این گروه در افغانستان در اواسط آگوست سال گذشته میلادی نداشته است.

هند نیز همانند جامعه جهانی تشکیل یک دولت همه شمول در افغانستان که به زنان و اقلیت های قومی فرصت نقش آفرینی در اداره افغانستان را می دهد و کار و تحصیل زنان را تضمین می کند را شرط به رسمیت شناختن طالبان اعلام کرده است.

طالبان اما تاکنون این شروط جامعه جهانی را برآورده نکرده است.

از سویی هم دهلی نو در دسامبر گذشته در پاسخ به درخواست جهانی برای کمک به افغانستان، یک محموله دو تنی کمک های خود را به افغانستان ارسال نمود و طالبان نیز ضمن قدردانی از هند ابراز امیدواری نمود کمک های دارویی این کشور به افغانستان ادامه یابد.

این در حالی ست که هند و افغانستان در بخش کمک های اقتصادی توفیق زیادی نداشته اند و پاکستان با کارشکنی های خود مانع ارسال گندم  اهدایی هند به افغانستان شده است. پاکستان تا این لحظه اجازه استفاده از خاک خود برای عبور گندم هند به افغانستان را نداده است.

با این حال انتظار می رود گندم اهدایی هند در ماه جاری میلادی به کابل برسد.

پاکستان به عنوان رقیب اصلی هند در منطقه تمایل ندارد دهلی نو از فرصت های اقتصادی در افغانستان بهره مند شود.

چند سال پیش نیز پاکستان به محموله غذایی هند(بیکویت) اجازه ورود به افغانستان را نداد و محموله در مرز گیر ماند و فاسد شد. این محموله به درخواست سازمان ملل از سوی هند برای کمک به کودکان دچار سوء تغذیه افغان ارسال شده بود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. طالبان خود ضد غربت و گرسنگی مردم افغانستان چیزی نمیتوانند یا نمیکنند ودیگران را هم مانع میشوند! اینها ادعا میکنند عمل اسلامی دارند لطفاً طالبان در تاریخ اسلام مخصوصاً دوران خلفای راشدین مراجعه کنند خلیف اسلام حضرت عمر خواب از چشمش میپرید اگر کسی در اقلیمش گرسنه میخوابید! اما در قلمرو طالبان دلسوزی به مردم دیده نمیشود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا