• انتشار: 30 می 2020
  • ساعت: 16:28
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44695
پرینت

هند کپوتر پاکستانی متهم به جاسوسی را آزاد کرد

کبوتری که در هندوستان به اتهام جاسوسی برای پاکستان توقیف شده بود، دوباره آزاد گردید. همزمان ارتش پاکستان ادعا کرده یک پهپاد تجسسی هند را در کشمیر ساقط نموده است.

کبوتر متعلق به یک ماهیگیر پاکستانی که به داخل هند پرواز کرده بود، پس از آنکه مقامات تایید کردند ابزار جاسوسی نیست، آزاد گردید.

موضوع کبوتر جاسوس زمانی برجسته شد که این کبوتر متعلق به یک ماهیگیر پاکستانی از مرز مورد منازعه عبور کرده و بر فراز منطقه تحت کنترول هندوستان پرواز می کرد. این کبوتر زنده شکار شد و متهم گردید که به عنوان ابزار جاسوسی از آن استفاده شده است.

شایلندرا میشرا، یک مقام ارشد پولیس هندوستان در کشمیر تحت کنترول هند روز جمعه گفت: «بعد از اینکه چیز مشکوکی همراه کبوتر پیدا نشد، دوباره آزاد گردید».

حبیب الله، صاحب این کبوتر روز جمعه گفت: «او یک کبوتر بی گناه است». هنوز مشخص نیست که آیا این کبوتر دوباره به خانه صاحبش در کشمیر تحت کنترول پاکستان برگشته یا خیر.

حبیب الله هفته گذشته از ناریندرا مودی، نخست وزیر هندوستان خواسته بود که کبوترش را مسترد کند. وی گفت: «من از نخست وزیر هندوستان درخواست کردم که کبوترم را پس بدهند، چون در جریان فصل آموزشی برای مسابقات پیش رو از مرز عبور کرده است».

کبوتر بازی یا مسابقه کبوتر در روستاهای دو سوی مرز یک سرگرمی مشهور است. مردم در این مناطق کبوترهای شان را با برچسب ها، رنگ و جرس (حلقه پای کبوتر) نشانی می کنند. بارها اتفاق افتاده که کبوترها مرز را عبور کرده اند.

یک مقام ارشد امنیتی مرزی هند به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت: «ما باید پرنده را تحت نظارت می گرفتیم تا مطمئن شویم از آن برای جاسوسی استفاده شده با خیر». وی توضیح داد که این یک روش معمول است؛ زیرا تنش مرزی بین دو کشور همسایه شدید است.

این پرنده به این دلیل تحت نظارت قرار گرفت که نیروهای هندی به شماره های روی حلقه پایش مشکوک شدند. آنها شک داشتند که مبادا این اعداد یک شفر یا پیام سری مربوط به ملیشه هایی باشد که در کشمیر تحت کنترول هند می جنگند.

به هر حال جبیب الله گفت که شماره روی جرس کبوترش، شماره موبایل وی بوده است. وی شماره اش را به خاطر آن نوشته که اگر کبوترش گم شد، برای پیدا کردن صاحبش تماس گرفته شود.

ادعای ساقط کردن پهپاد جاسوسی

همزمان با آزاد شدن کبوتر متهم به جاسوسی برای پاکستان، ارتش این کشور ادعا کرده که یک پهپاد یا هواپیمای بی سرنشین جاسوسی هندوستان را در کشمیر هدف قرار داده است. هندوستان تاکنون به این ادعای نیروهای پاکستانی واکنشی نشان نداده است.

نیروهای ارتش پاکستان روز شنبه در اعلامیه ای گفته اند که این پهپاد ۷۰۰ متر وارد حریم هوایی کشورشان در هیمالیا شده بود. این پهپاد در منطقه شمالی مرز هدف قرار گرفته است. در ماه اپریل و چهارشنبه گذشته نیز رویدادهای مشابهی در این منطقه مورد مناقشه مرزی گزارش شدند.

از زمان استقلال هند بریتانوی در سال ۱۹۴۷ و تشکیل کشوری به نام پاکستان از مناطق اکثرا مسلمان نشین هند، هردو کشور ادعای مالکیت کشمیر را دارند. این دو همسایه مجهز به سلاح اتومی تا کنون سه بار به خاطر کشمیر وارد جنگ شده اند.

از سال ۲۰۱۰ به این سو خودمختاری جزئی ایالت جمو و کشمیر لغو شده و تحت کنترول حکومت مرکزی هند قرار گرفت. از آن زمان به بعد در دو سوی این مرز ۷۴۰ کیلومتری مورد مناقشه درگیری های آغاز گردید. بخش کوچکی از کشمیر نیز تحت کنترول چین است. پاکستان لغو خودمختاری جزئی کشمیر تحت کنترول هند را غیرقانونی می خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.