• انتشار: 21 آوریل 2018
  • ساعت: 18:03
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 27658
پرینت

هند چهار هلی کوپتر (MI-35) برای افغانستان خریداری می کند

منابع دیپلماتیک در هند گفته اند که قرار است این کشور طی چند هفته آینده، چهار هلی کوپتر جنگی نوع (MI-35) برای افغانستان خریداری کند تا در نبرد نیروهای امنیتی افغانستان با هراس افکنان به آنها کمک کند.

این منابع افزوده اند که هند می خواهد فورا و به طور مستقیم چهار هلی کوپتر ساخت روسیه را از بلاروس برای افغانستان بخرد، زیرا اعلام سفارش برای تامین این هلی کوپترها ممکن است زمان زیادی را در بر بگیرد.

هند پیش از این نیز ۴ چهار هلی کوپتر نوع (MI-25) طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به افغانستان داده بود، اما تاکنون با وجود درخواست های متفاوت برای حضور سربازان هندی در افغانستان، از آن خودداری کرده است.

منابع علاوه می کنند که هند پس از آن تصمیم به خرید این چهار هلی کوپتر جدید گرفت که آمریکا و دیگر قدرت های غربی از هند خواستند تا نقش پر رنگ تری برای باثبات سازی افغانستان ایفا کند.

این کشور در حال حاضر نزدیک به یک هزار سرباز افغان را در مراکز برتر نظامی اش آموزش می دهد.

از آنجایی که براساس تحریم های موجود علیه روسیه، آمریکا و اعضای ناتو نمی توانند از روسیه سخت افزارهای نظامی خریداری کنند، آمریکا در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خود را ناکام یافته، زیرا بسیاری از تجهیزات نظامی مرگبار افغانستان ساخت روسیه هستند. برای مثال، چندین هلی کوپتر نیروی هوایی افغانستان بخاطر نبود پرزه جات شان (قطعات یدکی) زمین گیر شده اند.

از همین رو، آمریکا همواره از هند درخواست کرده که به نیروی هوایی افغانستان کمک کند.

همچنین منابع می افزایند که مقامات افغانستان و هند پیشنهاد کرده اند که نشست بعدی شورای استراتژیک دو کشور برای بررسی راه های متفاوت در خصوص تقویت نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله با هراس افکنان زودتر برگزار گردد. این نشست سال گذشته در دهلی نو برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.