سیاستِتیتر یک

هند و کشورهای آسیای میانه یک گروه مشترک برای کمک به افغانستان ایجاد کردند

رهبران هند و پنج کشور آسیای میانه امروز (پنجشنبه ۷ دلو) ضمن تاکید بر تداوم حمایت های بشردوستانه به افغانستان از ایجاد یک گروه کاری مشترک برای بررسی و رسیدگی به مسایل مرتبط با افغانستان خبر دادند.

دهلی نو امروز پنجشنبه میزبان یک نشست مجازی شش جانبه با اشتراک نخست وزیر این کشور و روسای جمهور کشورهای آسیای میانه به شمول تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان بود.

در این نشست که به ابتکار هند راه اندازی شده بود، سران این کشورها با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر تداوم ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان، از ایجاد یک گروه کاری مشترک برای بررسی و رسیدگی به مسایل مرتبط با افغانستان نیز خبر دادند.

در بیانیه رهبران این کشورها آمده است: «هند و کشورهای آسیای میانه درباره وضعیت جاری افغانستان و تاثیرات آن بر ثبات و امنیت منطقه گفت و گو کردند. آنها بر حمایت قاطع از صلح، ثبات و امنیت افغانستان تاکید نمودند.»

بیانیه علاوه کرده است که آنها همچنین بر تمامیت ارضی و حاکمیت افغانستان و عدم دخالت خارجی در امور داخلی افغانستان نیز تاکید کردند.

این رهبران همچنین وضعیت انسانی افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند و در نهایت تصمیم گرفتند تا به صورت فوری به حمایت های بشردوستانه برای مردم افغانستان بپردازند.

سران این کشورها همچنین به قطعنامه شماره ۲۵۹۳ سال گذشته میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان اشاره کرده و بر اهمیت آن تاکید ورزیدند.

در این قطعنامه آمده است که افغانستان هرگز نباید به پناهگاهی برای آموزش، مخفیگاه و فعالیت های مالی تروریستان تبدیل گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا