• انتشار: ۲۴ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 65791
پرینت

هند نگران نفوذ طالبان در کشمیر است

طالبان اعلام کرده به همکاری اقتصادی و سیاسی با هند علاقمند است و دوست ندارد افغانستان را به محلی برای ناامن سازی دیگر کشورها تبدیل کند، هرچند هند چندان به این صحبت‌ها اعتمادی ندارد.

با پیروزی طالبان در افغانستان، هند به شدت نگران نفوذ این گروه در منطقه کشمیر است.

به نقل از فرانس۲۴؛ هند نگران است پیروزی گروه طالبان در افغانستان، گروه‌های شورشی کشمیر را که برای استقلال این منطقه مسلمان نشین و هیمالیایی نبرد می‌کنند، قویتر کرده و انگیزه بیشتری به آنها بدهد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در جلسه هفته گذشته اعضای گروه بیست به وضوح نگرانی خود بابت نفوذ افکار طالبان در کشمیر را اظهار کرده و خواستار کنترل بیشتر روی این گروه شد تا افغانستان را به کشوری برای حمله به همسایگان تبدیل نکند.

وضعیت در کمشیر نیز آرام نیست. در دو ماه گذشته نزدیک به ۴۰ نفر غیرنظامی به دست نیروهای استقلال طلب کشته شده‌اند که عمده آنها هندو یا سیک بوده‌اند. مسلمانانی هم که با نیروهای هندی همکاری کرده‌اند از این ترورها در امان نبوده‌اند. هند در هفته‌های گذشته بر شدت عبور و مرور گشتی‌های خود در مرز با پاکستان افزوده چرا که نگران نفوذ نیروهای طالبان به این منطقه است؛ چه اینکه در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی مجاهدان میهمان از افغانستان در کشمیر علیه نیروهای هندی می‌جنگیدند.

با این حال طالبان اعلام کرده به همکاری اقتصادی و سیاسی با هند علاقمند است و دوست ندارد افغانستان را به محلی برای ناامن سازی دیگر کشورها تبدیل کند، هرچند هند چندان به این صحبت‌ها اعتمادی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.