• انتشار: ۱۸ قوس ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۳۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16150
پرینت
پاکستان:

هند نقش منفی اش را در کنفرانس قلب آسیا برای صلح افغانستان ایفا کرد

وزارت خارجه پاکستان گفته است که نقش منفی هند در کنفرانس قلب آسیا – روند استانبول هفته گذشته نمایان شد، جایی که این کشور از کنفرانسی که برای صلح افغانستان برگزار شده، به نفع خود استفاده کرد.

نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز (پنجشنبه) مدعی شد که رفتار ضعیف هند با نماینده پاکستان در کنفرانس قلب آسیا، فضای مسالمت آمیز این نشست را نابود کرد، و ثابت ساخت که هند در تلاش است توجه ها را از خشونتی که در کشمیر به بار می آورد منحرف سازد.

زکریا افزود “پاکستان به دنبال گفتگوهایی نتیجه بخش و پر معنا در تمامی مسایل به شمول مشکل کشمیر با هند می باشد.”

آقای زکریا همچنین نسبت به سخنان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در این کنفرانس اظهار تاسف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت که تمرکز کنفرانس قلب آسیا همکاری های منطقه ای میان افغانستان و کشورهای همسایه اش می باشد تا اتصال میان کشورها را توسعه یافته و با تهدیدهای امنیتی مقابله گردد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در جریان این کنفرانس گفته بود “افغانستان سال گذشته بیشترین تلفات را دید. این قابل قبول نیست. برخی ها همچنان برای تروریستان پناهنگاه می دهند. یک مقام طالبان اخیرا گفته است که که اگر آنها (طالبان) در پاکستان پناهنگاه نداشته باشند، حتی یک ماه هم نمی توانند دوام بیاورند.”

آقای غنی افزود “من به دنبال بازی تقصیر نیستم. من شفافیت می خواهم که بدانم چه کارهایی برای جلوگیری از صادرات تروریست شده است.”

نفیس زکریا امروز گفت که سیاست پاکستان در مقابل افغانستان کاملا شفاف است. “پاکستان ۵۰۰ میلیون دالر برای توسعه و ارتقای تحصیل در افغانستان اختصاص داده است.”

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان مدعی شد که گروه های تروریستی چون شبکه القاعده، شبکه حقانی، تحریک طالبانی پاکستان و جماعت الاحرار همگی از افغانستان فعالیت دارند، و فعالیت های تروریستی این گروه ها از خاک افغانستان علیه پاکستان عملیاتی می شوند.

زکریا همچنین مدعی شد که کشته شدن ۸ فرمانده شبکه تروریستی حقانی در افغانستان نشان گر این است که این تروریست ها در افغانستان حضور دارند، نه در پاکستان.

نفیس زکریا همچنین در سخنان امروزش به موضوع کشمیر اشاره کرد و گفت که پاکستان از پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای میانجی گری در حل مسئله کشمیر استقبال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.