اقتصاد

هند در نظر دارد تا حبوبات مورد نیازش را از افغانستان تامین کند

 

این در حالیست که مقامات هندی به تازگی مواقفت نامه ای را با کشور موازمبیک به امضا رسانده اند تا سطح واردات لوبیا را از این کشور به هند دو برابر کنند تا از این رو جوابگوی تقاضای شهروندانشان در این زمینه باشند.

امیر سینها مشاور اقتصادی وزیر امور خارجه هند که در کنفرانسی تحت نام “ساخته شده در افغانستان” در دهلی نو صحبت می کرد گفت که کشورش هم اکنون امکان واردات حبوبات را از افغانستان بررسی می کند، زیرا تقاضای مردم هند از این محصولات بالا است و تولید هند جوابگو نمی باشد.

آقای سینها با بیان اینکه می توان واردات حبوبات از افغانستان را از مقدارهای بسیار کم شروع کرد گفت “دهقانان افغانستان به کاشت بیشتر حبوبات روی خواهند آورد، اگر آنها مطمئن شوند که بازاری برای محصولاتشان وجود دارد. از این رو ما هم می توانیم پاسخگوی نیاز شهروندانمان باشیم.”

عبدالقدیر جواد معین اداری وزارت زراعت نیز گفته است که دهقانان افغانستان ظرفیت تولید حبوبات را دارد، اما بازار داخلی در این قسمت برای این دهقانان وجود ندارد.

لازم به ذکر است که هند سالانه ۶ تا ۷ میلیون تن حبوبات برای تامین نیاز داخلی اش کمبود دارد که افغانستان می تواند گزینه ای خوبی برای حبوبات مورد نیازشان را تامین کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا