سیاستِتیتر یک

هند: نسبت به تروریزم در افغانستان سیاست تحمل صفر داریم

مقام هندی با اشاره به تحولات سیاسی اخیر در افغانستان گفت دهلی نو در قبال تروریزم سیاست تحمل صفر دارد و برای مبارزه با این تهدید خواهان تلاش های جهانی جمعی می باشد.

وی. مورالیدهاران، وزیر مشاور در امور خارجی هند، تاکید کرد هند تعامل خود با همکاران منطقه یی و سهامداران بین المللی در مورد موضوعات مرتبط با افغانستان به شمول تروریزم و افراط گرایی را ادامه می دهد.

به نقل از «دی نیو اندین اکسپرس» مورالیدهاران افزود هند یک رابطه تاریخی و تمدنی دیرینه با افغانستان دارد و نسبت به رویدادهای اخیر در افغانستان نگران است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اتخاذ یک دیدگاه مشارکتی برای مبارزه تهدیداتی مانند تروریزم و افراط گرایی پس از تسلط دوباره طالبان در افغانستان گفت نخست وزیر نرندا مودی در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی و نشست فوق العاده گروه بیست در مورد افغانستان شرکت کرد.

مورالیدهاران همچنین به قطع نامه شماره ۲۵۹۳ شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان که در سی آگوست و به ریاست هند از سوی این نهاد جهانی تصویب شد اشاره کرد. این قطع نامه بر حمایت از حقوق بشر در افغانستان، عدم استفاده از خاک افغانستان توسط تروریستان و لزوم یک راه حل سیاسی برای حل بحران ها تاکید دارد.

وی از سویی هم به نشست منطقه یی ده نوامبر سال گذشته میلادی در مورد افغانستان به میزبانی هند و با مشارکت مشاورین امنیت ملی کشورهای ایران، روسیه، قزاقزستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان اشاره نمود و افزود در اعلامیه پایانی این نشست توافق منطقه یی در مورد موضوعات اصلی امنیت منطقه یی حاصل شد.

مورالیدهاران گفت:«در دهم دسامبر و در حاشیه سومین دیالوگ هند و آسیای میانه که به ریاست وزیر امور خارجه هند برگزار شد نشست ویژه یی در سطح وزرا در مورد افغانستان نیز دایر گردید.»

وی افزود نخست وزیر نرندا مودی اولین نشست هند و آسیای مرکزی و با مشارکت روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی را در بیست و هفت جنوری میزبانی نمود.

در این نشست رهبران وضعیت در حال تغییر افغانستان و موضوعات مرتبط با تروریزم و افراط گرایی را بررسی کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا