• انتشار: 22 مارس 2017
  • ساعت: 22:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19564
پرینت

هند در نظر دارد بهای ترمیم طیاره های روسی افغانستان را بپردازد

سفیر هند در کابل گفته است که کشورش به منظور تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، در نظر دارد بهای ترمیم طیاره های به زمین نشسته افغانستان را بپردازد.

هند پس از اینکه یک تیم ارزیابی به افغانستان اعزام کرد، گفته است که برای ترمیم ۱۱ هلی کوپتر ام آی ۳۵ روسی و ۷ هواپیمای باربری نیروی هوایی افغانستان که همگی به زمین نشسته اند، در حدود ۵۰ میلیون دالر نیاز است.

لازم به ذکر است که افغانستان پس از خروج اکثریت نیروهای خارجی از کشور همواره از هند خواسته است تا حمایت های خود را در بخش نظامی افزایش دهد، موضوعی که همواره سبب نگرانی پاکستان نیز شده است.

مانپریت وهرا سفیر هند در افغانستان گفت که آمادگی هند برای کمک های نظامی به کابل نشان دهنده تمایل این کشور به کمک به افغانستان مانند دیگر کشورهای قدرتمند منطقه مانند روسیه و چین است.

وی افزود “ما همواره از نزدیک چالش های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به ویژه بخش هوایی این کشور را نظاره می کرده ایم. ما در تلاشیم تا بفهمیم چگونه می توانیم به افغانستان کمک کنیم.”

به گفته آقای وهراٰ، افغانستان شمار زیادی طیاره دارد که به خاطر پرزه جات/قطعات یدکی و یا انقضای سرتیفیکت شان از کار مانده اند.

او علاوه کرد که کشورش طی چند ماه آینده و پس از بررسی نهایی هزینه ها این پیشنهاد را تایید می کند.

گفتنی است که بیشتر طیاره های نیروی هوایی افغانستان متعلق به دوران شوروی می باشد، و بخاطر تحریم های غرب علیه روسیه، کشورهای کمک کننده افغانستان نمی توانند برای دریافت پرزه جات لازم برای ترمیم طیاره های به زمین نشسته افغانستان، به روسیه پول پرداخت کنند. اما هند این ممنوعیت را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.