• انتشار: 2 آوریل 2020
  • ساعت: 16:46
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 43154
پرینت

هند از تشکیل هیات مذاکره کننده افغانستان استقبال کرد

دولت هند اقدام “اشرف غنی” رییس جمهور افغانستان در تشکیل یک هیات ۲۱ نفره برای مذاکره با طلبان را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش امروز (پنجشنبه) نشریه “هندو”، دولت هند ضمن استقبال از تصمیم اشرف غنی برای تشکیل یک هیات مذاکره کننده با طالبان، آن را یک اقدام مثبت در راستای آشتی ملی در کشور توصیف کرد.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای اعلام کرد: دهلی تشکیل این هیات مذاکره کننده را یک اقدام مثبت می داند که به برقراری صلح و تامین آینده ای باثبات در افغانستان کمک می کند و به نابودی تروریسم در این کشور منجر خواهد شد.

بیانیه وزارت امور خارجه هند در ارتباط با تحولات افغانستان پس از حمایت سازمانهای بین المللی و کشورهای خارجی از تشکیل این هیات منتشر شد.

اگرچه طالبان در ابتدا از تشکیل این هیات حمایت نکرد، اما در روز سه شنبه این گروه یک هیات به پایگاه “بگرام” در نزدیکی کابل اعزام کرد تا درخصوص آزادی اعضای طالبان مذاکره کند.

بر اساس توافق آمریکا با گروه طالبان، دو طرف برای آزادی اعضای این گروه توافق کرده بودند.

اگرچه هند هیات خود را به مراسم امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان فرستاد، اما دهلی در تایید محتوای این توافقنامه و همچنین مذاکره با طالبان محتاط بوده است.

هند نگران افزایش حملات طالبان و گروه تروریستی داعش در افغانستان در میان شیوع ویروس کرونا می باشد؛ در هفته جاری دهلی نو تصمیم گرفت تا کنسولگری های خود را در دو شهر جلال آباد و هرات تعطیل کرده و دیپلمات های خود را به هند منتقل کند.

هند همچنین خواهان تامین امنیت اقلیت سیک در افغانستان است.

هفته گذشته گروه تروریستی داعش عبادتگاه اقلیت سیک در کابل را هدف قرار داد که در این حمله مسلحانه ۲۵ نفر کشته شدند. در جریان بمبگذاری انتحاری سال ۲۰۱۸ در تجمع سیک‌ها و هندوها در شهر جلال‌آباد ولایت ننگرها نیز ۱۹ نفر کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.