• انتشار: 1 سپتامبر 2020
  • ساعت: 10:48
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47971
پرینت

هندوستان چین را به نقض حریم هوایی خود متهم کرد

مناقشات ارضی چین و هندوستان به عنوان دو کشور پرجمعیت جهان نگرانی نسبت به یک جنگ خونین بین دو کشور را افزایش داده است.

هندوستان چین را متهم به تحریکات در مناطق مرزی هیمالیا نموده است. به گفته منابع وزارت دفاع هندوستان، نیروهای چین یک شنبه شب سعی کرده اند که با تحرکات نظامی وضع موجود را در سواحل دریاچه پنگانگ تسو تغییر بدهند؛ اما نیروهای هندوستان در این ارتباط وارد اقدام شده اند. به گزارش این وزارت، نیروهای نظامی هند ضمن اتخاذ تدابیری موقف خود را حفظ نموده و مانع اهداف چین در این مناطق شده اند. 

در ادامه آمده است، با آنکه اردوی هندوستان می خواهد صلح را از طریق گفتگو حفظ کند، ‌از حاکمیت ارضی خود دفاع خواهند کرد. رویدادهای اخیر همچنان سبب تشدید فشارها بر حکومت هندوستان در داخل این کشور گردیده است. اکثریت هندی ها خواهان واکنش و پاسخ شدید در برابر پیکنگ می باشند.

«ما با هم در ارتباط هستیم»

چین این اتهامات هندوستان را رد کرده و تأکید نموده است: «سربازان چین هرگز از خط کنترول میان دو کشور عبور نخواهند کرد.» مقامات چین همچنان افزوده اند که با هندوستان در مذاکره می باشند و خواهان حل این وضعیت اند.

از دیر زمانی به اینسو مناسبات میان دو قدرت اتمی جهان متشنج می باشد. در اواسط ماه می سال روان، پس از یک درگیری میان نیروهای دو کشور دست کم ۲۰ سرباز هندی به قتل رسیدند. این درگیری، شدیدترین منازعه میان هردو کشور در چندین سال اخیر بوده است. پس از این رویداد نماینده های نظامی دو کشور از طریق مذاکره وضعیت را حل نموده و برای تشنج زدایی تلاش نمودند. همزمان هردو کشور حضور نظامی خود در این مناطق را به شدت افزایش بخشیدند.

در سال ۱۹۶۲ اختلافات شدید میان دو کشور چین و هندوستان به یک جنگ کوتاه مدت انجامید، جنگی که در آن چین بر هندوستان غالب شد. از آن زمان تا حال، اختلافات میان دو کشور بر سر مناطق مرزی با طول حدود ۳۵۰۰ کیلومتر ادامه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.