• انتشار: 8 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:59
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37548
پرینت

هند، پاکستان را به افزایش خشونت ها در کشمیر متهم کرد

مشاور امنیت ملی هند ضمن اعلام اینکه بیش از ۲۰۰ شبه‌نظامی مظنون در تلاشند تا از پاکستان به کشمیر هند نفوذ کنند، اسلام‌آباد را به تلاش برای ایجاد خشونت در این منطقه متهم کرد.

 پاکستان تصمیم ماه گذشته هند برای لغو خودمختاری قانونی کشمیر را محکوم کرده و عمران خان، نخست وزیر پاکستان متعهد شد تا قاطعانه‌ترین واکنش ممکن را به اقدامات هند در این منطقه مورد مناقشه نشان دهد.

آجیت کومار دووال، مشاور امنیت ملی نارندرا مودی، نخست وزیر هند به خبرنگاران گفت: حدود ۲۳۰ شبه‌نظامی آماده‌اند تا از پاکستان به کشمیر هند نفوذ کنند. 

مقامات نظامی گفتند، این آمار برمبنای رهگیری‌های رادیویی و اطلاعات بدست آمده از کشمیر هند حاصل شده است و برخی از این شبه‌نظامیان در حال حاضر توسط نیروهای امنیتی هند بازداشت شده‌اند.

دووال که به عنوان یکی از معماران سیاست لغو خودمختاری کشمیر و الحاق آن به هند تلقی می‌شود، گفت: تعداد زیادی سلاح قاچاق شده و به مردم در کشمیر گفته می‌شود که دردسر درست کنند.

هند از اوایل اوت اقدامات سرکوب‌گرایانه شدیدی در کشمیر هند به راه انداخته تا از اعتراضات خشونت‌آمیز گسترده جلوگیری کند. دووال گفت: برخی محدودیت‌ها برداشته شده‌اند اما خدمات اینترنتی و تلفن همراه همچنان محدود هستند چرا که ممکن است از آنها برای ایجاد آشوب و ناآرامی استفاده شود.

وی افزود: ما می‌خواهیم شاهد رفع تمامی محدودیت‌ها باشیم اما این به رفتار پاکستان بستگی دارد. این یک وضعیت محرک و واکنشی است.

دووال تاکید کرد: اگر پاکستان درست رفتار کند، تروریست‌ها به کشمیر هند نفوذ نمی‌کنند و مردم این منطقه را مورد ارعاب و تهدید قرار نمی‌دهند. ابتدا پاکستان باید دست از علامت دادن به عاملان خود بردارد و پس از آن ما تمامی محدودیت‌ها را بر می‌داریم.

وی به حمله روز جمعه به یک تاجر بزرگ سیب در کشمیر هند به عنوان نمونه‌ای از اقدامات تحریک کننده و خشونت‌آمیز پاکستان علیه مردمی که تلاش می‌کنند کار خود را انجام دهند، اشاره کرد. روز جمعه دو مهاجم به خانه این تاجر حمله کرده و پسر ۲۵ ساله و نوه دو ساله‌اش را زخمی کردند. دووال گفت: مهاجمان به زبان پنجابی صحبت می‌کردند که نشان می‌دهد از پاکستان آمده بودند و در حال حاضر فراری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.