• انتشار: 30 آگوست 2016
  • ساعت: 17:15
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12785
پرینت

هند، میوه تازه کشور را بدون گرفتن مالیات دریافت می کند

مسئولان در اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند که هند وعده داده است که از صادرات میوه افغانستان به این کشور مالیات دریافت نکند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع گفت که این اتاق در نظر دارد با هماهنگی حکومت افغانستان میوه تازه کشور را از طریق هوایی به کشورهای هند و امارات متحده عربی صادر کند.

آقای الکوزی همچنین گفت که هند نیز وعده داده است که میوه تازه افغانستان را بدون دریافت مالیات بپذیرد.

به گفته وی، بعد از بروز تنش‌های مرزی میان مرزبانان افغانستان و پاکستان در جوزای امسال، میزان تبادل کالا میان افغانستان و پاکستان کاهش یافته است.

بعد از این تنش مرز تورخم به دلیل تنش‌های مرزی برای ۵ روز بسته بود.

آقای الکوزی می‌گوید که پاکستان به صورت آگاهانه در نظر دارد که میزان صادرات میان کابل و اسلام آباد کاهش یابد.

او مدعی شد که پاکستان دیگر خواستار تجارت با افغانستان نیست و دولت افغانستان باید مسیرهای جدید تجارتی را برای بازرگانان افغانستان باز کند.

به گفته او قبل از این روزانه ۶۰ کانتینر میوه تازه از طریق مرز اسپین بولدک به پاکستان فرستاده می‌شد که اکنون به دلیل بسته شدن این نقطه مرزی متوقف شده‌است.

او گفت که تاکنون چندین تن میوه تازه افغانستان از طریق هوا به دهلی فرستاده شده‌است.

به گفته او رئیس جمهوری کمیسیونی را برای صادرات میوه افغانستان از مسیرهای هوایی ایجاد کرده تا میوه‌های افغانستان که اکنون در فرودگاه‌های افغانستان در قندهار و کابل موجود است، به خارج این کشور انتقال داده شود.

او افزود که شرکت هوایی آریانا نیز برای انتقال این میوه به بازار دهلی و دبی آمادگی دارد و از طرف دیگر هند نیز وعده داده که برای انتقال این میوه‌ها هواپیما در اختیار افغانستان قرار دهد.

آقای الکوزی از بازرگانان سراسر افغانستان به خصوص ولایت قندهار خواست که به اتاق‌ تجارت این کشور مراجعه و مشخص کنند که چه مقدار میوه آماده صدور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.