• انتشار: 25 سپتامبر 2019
  • ساعت: 01:59
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38012
پرینت
عمران خان:

همیشه بین القاعده و ارتش پاکستان ارتباط وجود داشته است

عمران خان نخست وزیر پاکستان می گوید ارتش پاکستان القاعده را برای جنگ در افغانستان آموزش داد پس طبیعی است که میان این گروه و ارتش پاکستان ارتباطی وجود داشته باشد.

عمران خان، در شورای روابط خارجی امریکا در نیویورک گفت:«ارتش پاکستان و ای‌اس‌ای [سازمان اطلاعات پاکستان]، القاعده را برای جنگ در افغانستان آموزش دادند، پس همیشه یک رابطه میان القاعده وای‌اس‌ای بوده است.»

این اولین بار است که نخست وزیر پاکستان با چنین صراحتی رابطه میان القاعده و سازمان اطلاعات و استخبارات پاکستان (ای‌اس‌ای) را تایید می‌کند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد.

اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در سال ۲۰۱۱ در ابیت‌آباد در نزدیکی اسلام آباد توسط کماندوهای آمریکایی کشته شد اما مقام‌های پاکستانی همواره منکر اطلاع از پناه گرفتن رهبر القاعده در پاکستان شده‌اند.

پیش از این افغانستان و امریکا بارها تاکید کردند رهبران تروریستان در خاک پاکستان پناه‌گاه‌های امن دارند اما اسلام‌آباد این ادعاها را به شدت رد کرده است.

عمران خان در سخنرانی اش در شورای روابط خارجی امریکا نیز اظهار داشت توقف مذاکرات میان امریکا و طالبان برای پاکستان “دردناک” بود، آنهم درست وقتی که توافق‌ صلح قرار بود امضاء شود.

نخست وزیر پاکستان گفت: «به خاطر پاکستان نیست که امریکا در افغانستان موفق نمی‌شود. »

عمران خان تاکید کرد افغانستان راه‌حل نظامی ندارد. اگر شما (امریکا) نوزده سال در آنجا موفق نشدید، نوزده سال دیگر هم موفق نمی‌شوید.

او گفت این موضوع را در دیدارش به دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز به وی خواهد گفت.

گفتنی است عمران خان پس از شورای روابط خارجی امریکا در نیویورک با دونالد ترامپ دیدار کرد.

عمران خان در این دیدار گفت ثبات در افغانستان به معنی ثبات در پاکستان است.

وی از ترامپ خواست، گفتگوهای صلح با طالبان را از سر گیرد.

در همین حال دونالد ترامپ پس از تقاضای عمران خان مبنی بر از سرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان، جوابی مشخصی ارائه نکرد اما گفت که وضعیت را خواهند دید.

ترامپ افزود: «این مضحک است که ایالات متحده ۱۹ سال است در افغانستان می‌جنگد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.