• انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۳۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47564
پرینت
گفت و گوی تلفنی رئیس جمهور غنی با رئیس جمهور تاجیکستان

همکاری های دوجانبه افغانستان و تاجیکستان تقویت می شود

غنی و امام علی رحمان نظرات خود را در مورد زمینه های مهم همکاری تاجیکستان و افغانستان در زمینه های اقتصاد و تجارت، انرژی، راه و ترابری، علوم و آموزش، اطلاعات و فرهنگ تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور غنی طی تماس تلفنی با همتای تاجیکستانی اش بر تقویت همکاری های دوجانبه افغانستان و تاجیکستان تاکید کرد.

سران دو کشور در مورد موضوعات مربوط به همکاری های دو جانبه و چند جانبه جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه های مورد علاقه متقابل گفتگو کردند.

طرفین نظرات خود را در مورد زمینه های مهم همکاری تاجیکستان و افغانستان در زمینه های اقتصاد و تجارت، انرژی، راه و ترابری، علوم و آموزش، اطلاعات و فرهنگ تبادل نظر کردند.

تاکید شد که همکاری های بین المللی اولویت سیاست خارجی تاجیکستان و افغانستان است و هر دو طرف اقدامات عملی برای گسترش هر چه بیشتر آن ها انجام می دهند.

تبادل نظر در باره مشارکت فعال هر دو کشور در اجرای پروژه های کوچک و بزرگ منطقه ای و بین المللی در زمینه های مختلف از جمله انرژی و اجرای پروژه CASA-1000 برگزار شد.

همچنین گفتگوها مربوط به تقویت همکاری ها در زمینه امنیت، تقویت مرزهای کشور، مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی بین المللی، جنایت سازمان یافته فراملی و قاچاق مواد مخدر در چارچوب همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی نیز از موضوعات گفتگوی تلفنی بود. در این صحبت تلفنی، روسای هر دو کشور برای بازدید یک کارگروه دولتی از جمهوری اسلامی افغانستان به جمهوری تاجیکستان برای یافتن راه های توسعه همکاری های چند جانبه بین دولتی توافق کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.