بین الملل

همکاری های برد-برد بین کشورهای جهان باید تقویت شود

 رئیس جمهور چین طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت چین هرگز به دیگران «حمله یا قلدری» نخواهد کرد و به دنبال هژمونی نیست.

به نقل از رسانه‌های خارجی، شی جینپینگت، رئیس جمهور چین بر ضرورت رشد فراگیر، همبستگی متقابل و حکومت جهانی بهتر براساس برابری تاکید کرد.

وی گفت دخالت نظامی در کشورهای دیگر به نام دموکراسی تنها خسارت به بار می‌آورد. وی همچنین بر لزوم همکاری‌های برد-برد بین کشورهای جهان تاکید کرد.

وی سیاست چندجانبه گرایی کشورش را تکرار کرد و به رهبران جهان در سازمان ملل متحد گفت اختلافات بین کشورها «باید از طریق گفت‌وگو و همکاری حل و فصل شود.»

رئیس جمهور چین در این سخنرانی که به صورت از پیش ضبط شده، تنظیم شده بود، گفت: موفقیت یک کشور لزوماً به معنای شکست یک کشور دیگر نیست. جهان به اندازه کافی بزرگ است که توسعه و پیشرفت مشترک همه کشورها را در بر می‌گیرد.

وی بدون اشاره مستقیم به ایالات متحده، گفت: مداخله نظامی از خارج و به اصطلاح تغییرات دموکراتیک چیزی جز ضرر ندارد. جهان آنقدر بزرگ است که توسعه و پیشرفت مشترک همه کشورها را در خود جای می دهد. ما باید گفت وگوی فراگیر را به جای مقابله و محرومیت دنبال کنیم.

ارسال سخنرانی شی غیرمنتظره بود. برنامه های قبلی سخنرانان سازمان ملل نشان می داد که معاون نخست وزیر چین بعد از ظهر جمعه سخنرانی می کند. اما تصمیم برای سخنرانی مقام اول کشور ، زمان سخنرانی او را به روز اول  مجمع عمومی رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا