• انتشار: 29 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:48
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 4761
پرینت

همکاری مردم با پولیس، مهمترین عامل ناکامی تلاش های مخالفان برای نفوذ به بامیان است

بامیان از امن ترین ولایات در مرکز کشور است که در یک و نیم دهه گذشته شاهد کمترین رویداد های امنیتی بوده است.

هرچند مخالفان مسلح دولت همواره در تلاش آن بوده اند تا به بامیان نفوذ کنند و برای رسیدن به این هدف هر ازگاهی از ولایت های همجوار، حملاتی را بر پوسته های مرزی بامیان نیز سازمان دهی می کنند، تا کنون اما نتوانسته اند زمینه نفوذ شان به این ولایت را فراهم کنند. با این وجود تشدید نا امنی ها در ولایات همجوار بامیان از جمله پروان، میدان و بغلان، نگرانی هایی را مبنی بر نفوذ مخالفان مسلح دولت به بامیان ایجاد کرده است.

با توجه به اهمیت موضوع، زمان احمدی خبرنگار خبرگزاری رها در زون مرکز، گفتگویی را با محمدعلی لگزی رئیس امنیت فرماندهی پولیس بامیان انجام داده و نخست از او پرسیده است که وخامت اوضاع امنیتی در ولایات همجوار بامیان، چه تاثیری بر اوضاع امنیتی در این ولایت گذاشته است؟

بنام خدا و با سلام بر شما، وضعیت امنیتی در سطح ولایت بامیان به لطف پروردگار تاکنون خوب است و کدام مشکل جدی که قابل نگرانی باشد، در هیچ کدام از مناطق بامیان وجود ندارد. چندی قبل با سقوط ولایت کندز در شمال کشور به دست طالبان، مخالفان مسلح دولت کوشش کردند تا به ولایت بامیان هم نفوذ کنند و حملاتی را نیز بر پوسته های امنیتی در نوارهای مرزی این ولایت انجام دادند اما خوشبختانه یک وجب خاک هم پیشروی نداشتند، و بر عکس شکست سنگینی خوردند، در نتیجه درگیری هایی که میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح دولت در نوار های مرزی ولایت بامیان صورت گرفتند، چندین تن از مخالفان مسلح دولت به شمول قاری معراج که یکی از سرگروه های طالبان در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان است کشته شدند. بعد از آن چندین بار مقام های بلند رتبه امنیتی بامیان برای بررسی اوضاع امنیتی، سفرهایی به ولسوالی های شیبر، سیغان و کهمرد این ولایت داشتند که هیچ مشکلی در این سفرها پیش نیامد.

فرمانده پیشین پولیس بامیان گفته بود که این ولایت در محاصره مخالفان مسلح دولت است، در این مورد چه نظری دارید؟ اگر با این نظر موافقید، بیشترین تهدیدات امنیتی از جانب کدام ولایات متوجه بامیان است؟

من نمی توانم در این مورد صحبت کنم زیرا هرکس مسئولیت خود را دارد اما تصریح می کنم که درحال حاضر در سطح ولایت بامیان هیچگونه تهدید امنیتی و مخالفت با دولت وجود ندارد. ما از طریق موسفیدان و بزرگان محل با مردم در ارتباط هستیم و حتی فعالیت اوپراتیفی ما، هم اکنون در ولسوالی تاله و برفک بغلان هم جریان دارد. مردم بامیان در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای بزرگ نیروهای امنیتی خواهند بود اما در ساحات خارج از بامیان، چون مسئولیت آنها به عهده ما نیست چیزی گفته نمی توانم. هرچند مخالفان مسلح دولت هر ازگاهی از ولسوالی تاله و برفک بغلان بر ولسوالی کهمرد بامیان حملاتی را انجام می دهند اما تا کنون هیچگونه پیشرفتی نداشته اند و در حال حاضر تمامی مناطق مربوط به بامیان، از امنیت کامل برخوردارند.

در جریان امسال، رویدادهای امنیتی نسبتا زیادی که می توانند نگران کننده باشند در بامیان رخ داده اند از جمله سوء قصد مسلحانه به جان ولسوال شیبر در نزدیکی مرکز بامیان و چند حمله بر پوسته های امنیتی در ولسوالی کهمرد. این رویدادها را ناشی از چه چیزی میدانید، ضعف نیروهای امنیتی یا گسترش نفوذ مخالفان در ساحات بامیان؟

می خواهم این نکته را یاد آور شوم که حمله برجان ولسوال شیبر در مربوطات این ولسوالی صورت گرفته است. ما به محض اینکه از حمله مخالفان بر موتر حامل ولسوال شیبر آگاه شدیم، نیروهایی را از مرکز بامیان به محل رویداد فرستادیم که خوشبتخانه آنها توانستند مخالفان مسلح دولت را از ساحه متواری سازند. همچنان در قسمت شمال شرق بامیان در ولسوالی کهمرد، در حدود ۶۵ کیلومتر نوار مرزی مشترک با ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان وجود دارد، مخالفان مسلح هر از گاهی از این ولسوالی بر پوسته های مرزی در ولسوالی کهمرد بامیان حمله می کنند اما تاکنون موفق نشده اند وارد این ولسوالی گردند. ما در ماه های گذشته شاهد برخی سرقت های مسلحانه در ساحات مرزی بامیان با ولایات دایکندی، غور و میدان وردک هم بودیم که خوشبختانه نیروهای امنیتی بامیان توانستند تمامی سارقانی که در این ساحات فعالیت می کردند را دستگیر کنند و اوضاع را تحت کنترل خود در آورند.

با توجه به اینکه طالبان برای نا امن سازی مناطق امن برنامه دارند، برای جلوگیری از نفوذ مخالفان مسلح دولت به بامیان چه برنامه هایی روی دست دارید؟

ما همواره به تحلیل گزارش ها و اطلاعاتی که روزانه از طریق بخش های کشفی جمع آوری می کنیم می پردازیم و چنانچه اطلاع یابیم که مخالفان مسلح می خواهند بر یکی از پوسته های امنیتی شاهراه ها در نواحی مرزی بامیان با ولایات دیگر حمله کنند، در اسرع وقت اقدام می کنیم تا از نفوذ دشمن به بامیان جلوگیری صورت گیرد اما باز هم تاکید می کنم که هم اکنون در هیچ جایی از بامیان نا امنی وجود ندارد و ما برای کنترل اوضاع، اقدامات لازم را انجام داده ایم.

 درحال حاضر به چه تعداد نیروهای امنیتی در بامیان در تشکیل پولیس ملی فعالیت می کنند و چقدر تجهیزات دارند؟ مردم بامیان شکایت دارند که دولت مرکزی به این ولایت بی توجه است و حتی از دادن تجهیزات به نیروهای امنیتی آن خودداری می کند و هم اکنون تنها سلاحی که نیروهای امنیتی این ولایت در اختیار دارند کلاشینکوف و پیکا است.

من بارها در صحبت با رسانه ها گفته ام که با وجود نبود قطعات اردوی ملی، پولیس نظم عامه و قطعات سرحدی، هیچ مشکل امنیتی نمی تواند بامیان را تهدید کند، زیرا پولیس بامیان همکاری خوب مردم را با خود دارد، مردم بامیان همیشه به جنگ و نا امنی نه گفته اند و برای تامین صلح و امنیت در این ولایت، با نیروهای امنیتی همکاری کرده اند. زمانی که مردم فعالیت های مشکوک را به پولیس گزارش میدهند، این نیروها به زودی وارد عمل شده و تدابیر پیشگیرانه خود را اتخاذ می کنند.

چنانچه شما گفتید، درچندسال گذشته مردم بامیان نقش کلیدی را در تامین امنیت این ولایت داشته اند، برنامه شما برای تحکیم روابط با آنها چیست؟

یک بخش از فرماندهی پولیس بامیان به نام پولیس مردمی است که دارای تشکیلات مشخص است و در راس آن نیز یکی از صاحب منصبان با تجربه قرار دارد. مسئولان پولیس مردمی بصورت هفته وار جلساتی را با مردم در محلات و مساجد برگزار می کنند و در مورد اوضاع امنیتی با آنها صحبت می کنند و از این طریق تلاش می کنند تا روابط خود را با آنها بیشتر از پیش محکم تر کنند و اعتماد مردم را به دست آورند. همچنان نیروهای پولیس بامیان همواره با مردم رفتار نیک داشته اند و در غم و شادی آنان شریک بوده اند، از همین رو مردم از این نیروها رضایت دارند و همواره با آنان همکاری می کنند. ما بر اساس اطلاعاتی که از سوی مردم دریافت می کنیم، برنامه های کاری خود را تنظیم می کنیم.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.