سیاست

همکاری امریکا و ترکیه درباره افغانستان ادامه می یابد

 وزیران امور خارجه امریکا و ترکیه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و درباره وضعیت افغانستان و ادامه همکاری‌ها با این کشور گفتگو کردند.

بر بنیاد گزارش «تی‌آر‌تی» مولود چاووش اوغلو و آنتونی بلینکن در این نشست ضمن تاکید بر تقویت روابط دوجانبه بعد از تنش‌های اخیر، خواستار تداوم همکاری در موضوع افغانستان پس خروج نیروهای امریکایی از این کشور شده‌اند.

بلینکن طی یک نشست خبری با چاووش‌ اوغلو بعد از این دیدار گفت: «ما از ترکیه به دلیل شراکت بسیار محکم در افغانستان و کارهایی که همچنان به کمک یکدیگر باید انجام دهیم، قدردان هستیم.»

وی درباره موضوعات مطرح‌شده در جریان این دیدار نیز توضیح داد: «جای صحبت زیادی درباره حرکت افغانستان به سمت جلو هست؛ اما دیگر مسایل منطقه‌ای از سوریه گرفته تا قفقاز هم مورد بحث قرار گرفت.»

وزیر خارجه امریکا در پاسخ به سؤالی در خصوص تنش‌های چند سال اخیر بین واشنگتن و آنکارا نیز اظهار داشت: «ترکیه و ایالات متحده، به ‌عنوان شرکای قدرتمند و متحدانی در ناتو، کنار یکدیگر ایستاده‌اند و مشتاق پوشش‌دادن مسایل بسیاری در زمانی که امروز داریم هستم.»

وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست خبری از بلینکن به‌ دلیل «همکاری عالی در زمینه‌های مختلف در افغانستان» تشکر کرد. چاووش‌ اوغلو در این‌باره گفت: «قطعا ما به همکاری مشترک در افغانستان ادامه می‌دهیم. ما این همکاری خود را تداوم می‌بخشیم و هرچه بتوانیم برای تقویت روابط دوجانبه انجام می‌دهیم.»

مقام‌های ترکیه و امریکا پیش از این نیز بر تداوم همکاری درباره موضوع افغانستان تاکید کرده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهور ترکیه گفت که جهان افغانستان را تنها گذاشته در حالی که ملت این کشور به همکاری و همبستگی جامعه جهانی نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا