سیاستِتیتر یک

همسایگان افغانستان در تهران روی چه مسائلی توافق کردند!

وزرای خارجه کشورهای ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، پاکستان، روسیه و چین با اشتراک در این نشست تاکید کردند که تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر تنها راه حل اصلی مشکلات در افغانستان است.

آنان همچنین همه طرف های دخیل در افغانستان به شمول طالبان را به منظور حل و فصل تمامی مشکلات دعوت به گفتگو کردند.

وزرای خارجه کشورهای منطقه ضمن بیان اینکه اوضاع در افغانستان کاملا تغییر کرده است بر حمایت از حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و تمامیت ارضی افغانستان تاکید کردند.

آنان همچنین تاکید کردند که کشورهایی که مسئول اوضاع فعلی در افغانستان هستند باید کمک ها و حمایت های ضروری خود را تا زمان ثبات اوضاع در افغانستان ادامه دهند.

اعضای نشست همچنین هر گونه حملات تروریستی در افغانستان بویژه حملات بر اهل تشیع را محکوم کردند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در پیام تصویری از پیش ضبط شده گفت که افغانستان با یک بحران انسانی روبرو است و همچنین نسبت به موارد نقض حقوق بشر و افزایش حملات از زمان روی کار آمدن طالبان ابراز نگرانی کرد.

این نشست میان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با محوریت افغانستان در حالی برگزار می گردد که هیچ نماینده ای از گروه طالبان در این نشست حضور نداشت.

ذبیح الله مجاهد در صحبت با رسانه ها پیش تر اعلام کرده بود که هیچ نماینده ای از امارت اسلامی طالبان در این نشست اشتراک نمی کند، اما آن را مفید خوانده بود.

اولین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با همین موضوع در تاریخ ۱۷ سنبله در پاکستان برگزار شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا