سیاست

همسایه های ما باید از ایجاد بندها بروی آب های افغانستان پشتیبانی کند

اشرف غنی رئیس جمهور غنی در چهارمین کنفرانس ملی آب تحت عنوان” آب و انکشاف پایدار” گفت که توقع ما از همسایگان این است که از ایجاد بندها و شبکه های استفاده از منابع آبی نگران نباشند، و بلکه از آنها پشتیبانی کنند، زیرا استفاده درست از آب تنها در صورتی امکان پذیر می شود که آبها پیش بینی پذیر شوند.

رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز (یک‌شنبه) در کنفرانس به همین رابطه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود گفت؛ که انکشاف آبهای افغانستان به نفع مردم ما و منطقه است، چون اصول رهنمودی ما را منافع مردم، نجات مردم از فقر و قوانین بین المللی مرتبط با آب تشکیل می دهد.

آقای غنی با تاکید بر اهمیت آب و نقش آن در توسعه و زنده‌گی، اظهار نمود که دولت و ملت باید به صورت اساسی سر تقسیم آب و اختصاص منابع به یک نتیجۀ بنیادی و پالیسی واضح برسند.

رئیس جمهور یادآور شد که آب تقسیم‌شدن نمی‌تواند تا در بندها و شبکه‌ها وجود نداشته باشد و تنها آب مدیریت‌شده می‌تواند که تقسیم شود.

غنی هم‌چنان تاکید کرد که باید فرصت هم‌کاری منطقه‌یی در این زمینه فراهم گردد.

این در حالیست که افغانستان یکی از کشورهای با بیش‌ترین منابع آبی در سطح منطقه به شمار می‌رود اما از آب‌های آن بیش‌تر کشورهای هم‌سایه استفاده می‌کنند.

مشکلات و جنگ‌های چند دهه در افغانستان سبب شده تا فرصت مدیریت آب برای حکومت پیدا نشود و منابع آبی هم‌چنان به دیگر کشورها سرازیر گردد.

در حال حاضر ایران و پاکستان که بیش‌تر از آب‌های افغانستان استفاده می‌کنند، خواهان ایجاد بندها در مسیر دریاهایی که به این دو کشور هم‌سایه منتهی می‌شود نیستند.

هرچند رییس جمهور غنی سال گذشته هم تاکید کرده بود که سال‌هاست دیگران از آب‌های افغانستان به گونۀ رایگان استفاده می‌کنند و آب‌ها باید مهار شوند تا از آن برای توسعۀ کشور استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا