• انتشار: 3 آگوست 2017
  • ساعت: 10:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23209
پرینت

همایش مدارا، مدنیت و صلح با محوریت بامیان برگزار شد

همایش مدارا، مدنیت و صلح با محوریت بامیان با حضور محمد طاهر زهیر والی بامیان، و صدهاتن از شهروندان بامیان در سالن دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان برگزار شد.

دکتر محمد امین احمدی رییس دانشگاه ابن سنا در این محفل در مورد مدنیت، مدارا و صلح صبحت کرد و گفت که از مدنیت دو معنا بوجود می‌آید : ۱- مدنیت به معنای تاریخی و فرهنگی و ۲- مدنیت به معنی سیاسی و اجتماعی. وی هم‌ِچنان افزود که جامعه مدنی مدرن خرد محور، نهاد و روند محور و برپایه برابری انسان‌ها استوار است. دو گونه صلح وجود دارد: ۱- صلح پایدار و عادلانه ۲- صلح به معنای ختم منازعه. مراد اصلی از صلح، صلح عادلانه و پایدار است.

وی همچنان گفت که مراد ما از صلح، صلحی است که در آن سرکوب و حذف وجود نداشته باشد یا به حد اقل آن رسیده باشد. صلح عادلانه و خِرد محور یکی از آرمان‌های مهم بشر است.

به گفته آقای احمدی مدارا و فرهنگ مدارا یکی از عوامل عمده صلح سازی در جامعه است. در جامعه از علنی ساختن اختلاف مذهبی باید پرهیز شود و فرهنگ مدارا و تحمل میان دولت و ملت و برعکس آن باید تقویت شود. یکی از وظایف حکومت دفاع از آزادی‌های مشروع و مدنی مردم است. در مبارازت مدنی نباید از ادبیات نفرت استفاده شود. مبارزه مدنی از حق شهروند دفاع می‌کند و حق محور و فرد محور است. پایه‌های اساسی اجتماعی نباید فرو بریزد و نباید تلاش کنیم تا اصل نظام و دولت از بین برود.

آقای احمدی همچنان در بخشی از صحبت هایش گفت که بامیان تاریخی، باستانی و فرهنگی است. به هویت فرهنگی و تاریخی بامیان باید بیشتر توجه شود. صلح، مدارا و مدنیت سه محور مهم برای توسعه و پیشرفت است. بامیان می‌تواند شهر صلح اعلان شود؛ اما پیش از آن باید زیر ساخت‌های محلی صلح واقعی در بامیان تقویت شود. به زیرساخت‌های بامیان باید توجه بیشتر شود. بامیان شهر دانشگاهی است و باید به قطب دانشگاهی کشور تبدیل شود.

استاد صادق علی یار رییس کمیته صلح ولایتی بامیان، نیز دراین محفل سخنرانی کرد و گفت که در بامیان صلح نسبی و حد اقلی وجود دارد. صلح پایدار و عادلانه صلحی است که در مقابل فساد قرار می‌گیرد. در بامیان به تحکیم و تقویت صلح ضرورت داریم. ما هنوز هم در صلح حد اقلی قرار داریم و به صلح واقعی دست نیافته ایم.

دکتر محمد جواد اصغری سخنران دیگر این همایش گفت که جنگ در افغانستان همه بنیادها را ویران کرده است. برای بازسازیی روان تخریب شده و معنویت از بین رفته جامعه برنامه ریخته نشده است. فرهنگ خشونت در جامعه فراگیر شده است. آقای اصغری همچنان افزود که مدنیت دارای چهار مولفه است: ۱- وجود تنوع و اختلافات در جامعه، ۲- موجودیت ناخشنودی و نارضایتی در جامعه، ۳- آگاهی و قصد و ۴- قدرت و قدرت بر مداخلات . وی علاوه کرد که فرهنگ مدارا در جامعه‌ای است که این چهار مولفه در آن جامعه وجود داشته باشد. زمانی که تنوع‌ها، اختلافات و قومیت‌ها در یک جامعه به رسمیت شناخته شد در آن زمان به مدنیت و مدارا دست پیدا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.