• انتشار: 2 سپتامبر 2020
  • ساعت: 11:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48016
پرینت

هلی کوپتر ا ردوی ملی در تخار سقوط کرد

وزارت دفاع روز سه شنبه اول سپتمبر (۱۱ سنبله) با نشر خبرنامه‌ای گفت این هیلیکوپتر نوع MI17 روسی که از میدان هوایی شهر کندز به سمت ولسوالی رستاق ولایت تخار در حرکت بود، هنگام نشست، به دلیل عوارض تخنیکی سقوط کرد.

وزارت دفاع ملی گفت که یک هلی کوپتر قوای هوایی در مربوطات ولایت تخار سقوط کرده است.

وزارت دفاع روز سه شنبه اول سپتمبر (۱۱ سنبله) با نشر خبرنامه‌ای گفت این هلی کوپتر نوع MI17 روسی که از میدان هوایی شهر کندز به سمت ولسوالی رستاق ولایت تخار در حرکت بود، هنگام نشست، به دلیل عوارض تخنیکی سقوط کرد.

در اعلامیه آمده است در این رویداد به هیچ یک از سرنشینان این هلی کوپتر آسیبی نرسیده است.

محمد جواد هجری، سخنگوی والی تخار با نشر پیامی به رسانه‌ها گفت این هلی کوپتر سربازان کشته شدۀ اردوی ملی را انتقال می‌داد.

در تاریخ ۲۷ جولای (ششم اسد) نیز یک هلی کوپتر نوع “بلک هاک” قوای هوایی افغان در ولسوالی کجکی ولایت هلمند سقوط کرد که به گفتۀ مقام‌های وزارت دفاع دلیل آن مشکلات فنی بود و در آن رویداد پنج سرنشین این هلی کوپتر زخمی شدند.

در ماه جدی سال گذشته نیز یک یک هلی کوپتر نوع MI35 روسی اردوی ملی به دلیل مشکلات فنی در مربوطات ولایت فراه سقوط کرد که در آن دو پیلوت افغان کشته شدند.

چند ماه پیشتر از آن رویداد یک هلی کوپتر MI17 قوای هوایی افغانستان در نزدیکی شهر بندری حیرتان سقوط کرد که در آن سانحه هفت سرنشین این هلی کوپتر که همه منسوبان وزارت دفاع افغانستان بودند، کشته شدند.

با آنکه ایالات متحده در چند سال پسین قوای هوایی افغانستان را آموزش داده و انواع مختلف طیاره های جنگی و انتقالاتی را در اختیار نظامیان قرار داده است، هنوز هم یک تعداد طیاره های روسی در اختیار قوای هوایی افغانستان است که با علی رغم کهنه و فرسوده بودن، این هلی کوپترهای روسی شماری از عملیات قوای هوایی افغانستان را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.