• انتشار: 29 ژوئن 2019
  • ساعت: 10:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35339
پرینت

هفتمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان امروز در قطر آغاز می شود

هفتمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در مورد صلح افغاانستان قرار است امروز شنبه در دوحه آغاز شود.

این در حالی است که هفته گذشته، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.

در این دیدار رهبران حکومت وحدت ملی و وزیر خارجه امریکا در رابطه به افزایش تحرکات و ظرفیت نیروهای امنیتی و دفاعی، هماهنگی و همسویی روابط دو جانبه، پروسه صلح و انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان، گفتگو کردند.

وزیر خارجه امریکا پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات با طالبان حاصل شده و انتظار می‌رود توافق با طالبان در زمینه عدم استفاده از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی به زودی نهایی شود.

وی بیان داشت: “امیدوارم بتوانیم قبل از اول سپمتبر، یک توافق صلح در دست داشته باشیم؛ هدف ما همین است.”

آقای پمپئو همچنان اظهار داشت اگرچه در مذاکرات با طالبان پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما هنوز هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وجود ندارد.

او گفت: “با آنکه در گفتگو با طالبان واضح ساخته ایم که حاضریم نیروهای خود را (از افغانستان) بیرون کنیم، اما می‌خواهم وضاحت بدهم که هنوز روی هیچ جدول زمانی برای این کار توافق نکرده ایم.”

آقای پمپیو افزود: “تمام جناح‌ها توافق دارند که یک تفاهم میان طالبان و امریکا در زمینه تروریزم و حضور سربازان خارجی، راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی باز می‌کند. این گام بعدی، در محور تلاش‌های ما قرار دارد. ما به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان با طالبان گفتگو نمی‌کنیم.”

وزیر خارجه امریکا هم‌چنین به نقش کشورهای منطقه در صلح افغانستان اشاره کرده و گفت پایان جنگ با طالبان به سود تمام کشورهای منطقه است.

در همین حال نیکولاس کی نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، هفتمین دور گفتگوهای مقام‌های امریکایی و نمایندگان گروه طالبان را حساس خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.