• انتشار: ۶ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۵۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 58610
پرینت

هفتاد و چهارمین سالروز تولد استاد عبدالعلی مزاری در بامیان گرامی داشته شد

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بامیان امروز ۵ جوزا با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد، از هفتاد و چهارمین سالروز تولد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری در ولایت بامیان تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم که با حضور گسترده دوستداران و علاقه‌مندان منش و راه آن شهید راه عدالت و آزادی برگزار شد، سید انور رحمتی والی بامیان، متنفذین، بزرگان، فرهنگیان و جمع کثیری از مردم حضور داشتند.

گفتنی است، شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری(ره) در سال ۱۳۲۶ش در ولسوالی چارکنت ولایت بلخ افغانستان متولد شد. کودکی استاد مزاری(ره) در دوران پادشاهی محمدظاهر و صدارت محمدداود سپری شد.

شهید مزاری(ره) در ۲۲ حوت ۱۳۷۳ش توسط گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید.

استاد شهید پس از شهادت به نماد مظلومیت، مقاومت و مبارزه هزاره‌ها تبدیل شده و موج نیرومندی از احساسات مردم را برانگیخت. سروده‌های بسیاری در رثای او گفته شد. از جهت حجم و کیفیت این سروده‌ها در تاریخ معاصر افغانستان بی سابقه است. دل نوشته‌هایی که درباره استاد مزاری(ره)‌ سروده شده، اضافه بر ستایش او، سخن گفتن از تبعیض‌ها، ناروایی‌ها و همچنین یادآوری رنج‌های هزاره‌ها بوده است.

در ۲۱ حوت ۱۳۹۴ش محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، استاد شهید عبدالعلی مزاری(ره) را در فرمان رسمی، ملقب به «شهید وحدت ملی افغانستان» کرد و روز ۲۲ حوت به نام وی در تقویم رسمی افغانستان درج گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.