سیاست

هشدار پوتین به اروپا، از خط سرخ روسیه عبور نکنید

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه خطاب به غرب گفت از «خط سرخ» روسیه عبور نکنید، وگرنه سخت پیشمان خواهید شد.

پوتین که روز چهارشنبه (۱ ثور/ ۲۱ اپریل)، در سخنرانی سالانه‌ی خود در مجمع فدرال این کشور صحبت می‌کرد، گفت مسکو به اقدامات تحریک‌آمیز واکنش قاطع نشان خواهد داد  و عاملان این اقدامات، چنان پشیمان خواهند شد که قبلا نشده‌ اند.

آقای پوتین روسیه را با ببری در محاصره‌ی کفتارها تشبیه کرد و گفت: «امیدوارم هیچ کس این ایده به ذهنش نیاید که به اصطلاح خط سرخ روابط با روسیه را رد کند.»

او در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «برخی از کشورها عادت کرده‌ اند که به هر دلیلی از روسیه انتقاد کنند و در بسیاری موارد، این انتقادها بی دلیل است. این به یک ورزش تبدیل شده است. سازمان‌دهندگان هرگونه اقدام تحریک‌آمیز که امنیت ملی ما را به خطر بیندازد از اعمال خود پیشمان خواهند شد؛ چنان پیشمانی که قبلا نشده‌ اند.»

در همین حال، گزارشگر بی‌بی‌سی در اروپا گفته اند که آقای پوتین در این سخنرانی، عملا به کشورهای عضو ناتو نیز هشدار داده  و گفته است که حساب کارشان را بکنند و عقب بنشینند.

روابط میان روسیه با امریکا و اروپا در این اواخر بر سر مستقر کردن صدها نیرو از سوی روسیه در مرزهای اوکراین، برخورد حکومت با آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت آقای پوتین، وضع تحریم از سوی غرب علیه بلاروس، متحد روسیه، تیره شده است.

در همین حال، هفته‌ی گذشته امریکا روسیه را به اتهام حملات ساییری و دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، تحریم کرد و مسکو در اقدام مقابل، از ۱۰ دیپلمات امریکایی خواست مسکو را ترک کنند.

جمهوری چک که عضو اتحادیه‌ی اروپا است، در آغاز هفته‌ی جاری ۱۸ دیپلمات را به اتهام دست داشتن در یک انفجار در انبار مهمات در سال ۲۰۱۴، از این کشور اخراج کرد و روسیه در اقدام تلافی‌جویانه تصمیم گرفته است که ۲۰ دیپلمات چک را از مسکو اخراج کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا