• انتشار: 7 آوریل 2020
  • ساعت: 15:20
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 43316
پرینت

هزاران مهاجر افغانستانی بدون تست کرونا از پاکستان به کشور وارد شده اند

گفته می شود هزاران مهاجر افغانستانی که با باز شدن مرز تورخم طی دیروز و امروز به کشورشان بازگشت کرده اند تست کرونا نداده اند.

مسئولان محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند از مجموع حدود ۹ هزار مهاجری که از طریق گذرگاه تورخم وارد کشور شده‌اند، بیشترشان معاینه‌ی صحی نشده‌اند.

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار امروز (سه‌شنبه، ۱۹ حمل) گفت این افراد در دو روز گذشته وارد کشور شده‌اند. به گفته‌ی او، حدود یک هزار آن‌ها دیروز و هشت هزارشان نیز امروز از طریق گذرگاه تورخم وارد افغانستان شده‌اند.

آقای خوگیانی گفت از مجموع برگشت‌کنندگان، تعداد اندک آنان به‌خاطر تشخیص ویروس کرونا، معاینه صحی شده‌اند.

او دلیل این اقدام را هجوم بی‌رویه‌ی برگشت‌کنندگان خوانده، گفت: «تعداد برگشت‌کنندگان در آن طرف مرز فرضی، به یکباره افزایش یافت. فهرست نام برگشت‌کنندگان توسط سفارت و قنسولگری تهیه نشده بود. به همین خاطر افراد هجوم آوردند.»

در همین شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار نیز در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته است دیروز تمامی یک هزار نفری که از طریق تورخم وارد ننگرهار شده به‌گونه‌ی منظم معاینه‌ی صحی شده‌اند.

او اما افزود مسئولان محلی به دلیل زیادبودن تعداد برگشت‌کنندگان تصمیم گرفته‌اند آنهایی را که علایم کرونا دارند، در بخش تجرید قرنطبن کنند و بقیه در خانه‌های‌شان بروند و خود را قرنطین کنند.

او دلیل این امر را ظرفیت کم محل نگهداری برگشت‌کنندگان خوانده است.

با این حال، عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان هم گفت تاکنون شهرواندان افغان در پاکستان به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند.

او گفته است وضعیت را تحت نظارت دارد و با دولت پاکستان و سازمان مهاجرت جهانی نیز هماهنگی کامل کرده است.

گذرگاه‌‎های تورخم در ننگرهار و سپین بولدک – چمن در قندهار دیروز (دوشنبه، ۱۸حمل) به‌گونه‌ی موقت و یک طرفه به‌روی افغان‌های گیرمانده در خاک آن کشور باز شد.

وزارت خارجه‌ی پاکستان دو روز پیش اعلام کرده بود که گذرگاه‌های تورخم و چمن – سپین بولدک را به درخواست حکومت افغانستان و به دلایل بشردوستانه برای سه روز باز می‌کند تا شماری از افغان‌هایی که در پاکستان حضور دارند، بتوانند به کشورشان برگردند.

عاطف مشعل نیز در تویتی گفته بود این دو گذرگاه از ششم تا نهم ماه جاری میلادی به‌گونه‌ی یک‌طرفه باز خواهد بود. آقای مشعل همچنان نوشته بود در جریان این سه روز، همه روزه حدود یک‌هزار نفر از پاکستان به افغانستان خواهند آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.