• انتشار: 21 سپتامبر 2020
  • ساعت: 03:34
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 48767
پرینت
پاسخ ایران به درخواست امریکا برای بازگشت تحریم ها

هر اقدام امریکا با پاسخ سختی مواجه خواهد شد

وزارت خارجه ایران در پاسخ به درخواست امریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها علیه ایران اعلام کرد هرگونه اقدام امریکا در این راستا با پاسخ سختی مواجه خواهد شد.

در بیانیه‌ای که بامداد روز یکشنبه(۳۰ سنبله) در وبسایت وزارت خارجه ایران منتشر شد، آمده است: «وزیر امور خارجه امریکا خود نیز می‌داند که ادعایش در مورد بازگشت تحریم‌های شورای امنیت بی‌اساس، باطل و فاقد هرگونه اثرگذاری قانونی است و لذا به روش مالوف خود اقدام به تهدید و ارعاب کشورها به وضع تحریم‌های ملی فرامرزی علیه آنان کرده است که خود بهترین گواه اعتراف امریکا به شکست در حرکتش در شورای امنیت است».
بیانیه همچنین با اشاره به رد درخواست دولت امریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران پیش از این در ۲۵ اگست از سوی رییس شورای امنیت اعلام می‌دارد: «امریکا امروز در حالی به دروغ مدعی بازگشت قطعنامه‌های تحریمی‌شورای امنیت ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران است که درخواست امریکا به عنوان یک کشور غیرعضو در برجام برای آغاز روند احیای تحریم‌ها از اساس از سوی شورای امنیت رد شده و این روند هیچ‌گاه آغاز نشده است که امروز به سرانجام رسیده باشد».
وزارت خارجه ایران در ادامه با اشاره به خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی می‌افزاید: «امروز اما با گذشت دو سال از آن تاریخ، ایالات متحده که در پیشبرد پروژه امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران تنهاتر از هر زمان دیگری است، سرخورده از ناتوانی در ایجاد اجماع علیه ایران، به قلدری و باج‌خواهی از جامعه بین‌المللی روی آورده و در حالی که تقریباً تمام اعضای شورای امنیت به صراحت رویکرد مضحک ایالات متحده در قبال قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را رد کرده‌اند، رژیم امریکا در چارچوب سیاست یکجانبه‌گرایانه و زورمحور خود کشورهای جهان را به دلیل پایبندی به قوانین بین‌المللی به تحریم تهدید می‌کند».
این بیانیه سخنان روز گذشتۀ مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا را سخنانی «با مصرف داخلی» خوانده و هشدار می‌دهد: «چنانچه امریکا رأسا یا با همکاری معدود دست‌نشانده‌های خود اقدامی در راستای این تهدیدات انجام دهد، با واکنش جدی مواجه خواهد شد و مسئول تمامی عواقب خطرناک آن خواهد بود».
در همین حال، وزیران خارجه سه کشور اروپایی امضا کننده برجام، بامداد یکشنبه در واکنش به اعلام رسمی امریکا مبنی بر بازگرداندن همۀ تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، با انتشار بیانیه‌ای مشترک بار دیگر بر موضع کشورهایشان در حمایت از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کردند.
روسیه به عنوان یکی از امضا کنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و قدرت‌های بزرگ همچنین از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل، روز یکشنبه به اعلامیۀ یکجانبه امریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ضمن محکوم کردن این تصمیم واشنگتن اعلام کرد که این اقدام «فاقد مبنای قانونی» است.
آقای لاوروف همچنین در واکنش به سخنان مایک پمپئو مبنی بر اینکه کشورهایی که این تحریم‌ها را رعایت نکنند، با پیامدهای این کار روبرو خواهند شد گفت: «ابتکارات و اقدامات نامشروع ایالات متحده نمی‌تواند عواقب قانونی بین‌المللی برای دیگر کشورها به همراه داشته باشد».
مایک پمپئو در سخنان شنبه شب خود اعلام کرد علاوه بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی ایران نیز بطور دائمی تمدید خواهد شد و سیاست حداکثر فشار امریکا علیه ایران تا زمانی که تهران «گسترش هرج و مرج، خشونت و خونریزی» را متوقف نکند، ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.