• انتشار: ۲ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۵۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25842
پرینت
اشرف غنی:

هرات به مرکز ثقل تجارت و ترانزیت منطقه ای تبدیل خواهد شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در جلسه اخیر شورای عالی توسعه شهری گفت که ولایت هرات به مرکز ثقل تجارت و ترانزیت منطقه ای تبدیل خواهد شد.

 

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که جلسه شورای عالی توسعه شهری روز گذشته و با ریاست محمد اشرف غنی روی طرح توسعه شهرداری هرات، پیشرفت قرارداد پروژه های استراتژیک، ساختمان های پیش ساخته و برنامه ملی مسکن گفتگو کرد.

سید وحید قتالی شهردار هرات در این جلسه طرح توسعه دهی این ولایت را به جلسه ارائه کرد و گفت که شهرداری هرات طی مدت زمانی کمی توانسته مسیر خود را بیابید و تلاش های بیشتر برای اصلاحات همه جانبه نیز در جریان است.

وی گفت در اداره شهرداری هرات ۸۱ تَن از طریق رقابت آزاد استخدام گردیده ‌اند و نزدیک به ۲۰ تن آنها درگیر دوسیه های فساد می ‌باشند.

او افزود که ۳٪ از کارمندان این اداره را زنان تشکیل می ‌دهند و منابع بشری این اداره در گذشته مبتنی بر نیازهای خدمات ‌رسانی نبوده که اخیراً لوایح و وظایف بست‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

قتالی درخصوص عواید شهرداری هرات گفت که در گذشته درک لازم از منابع عایداتی این اداره وجود‌ نداشته و پیش ‌بینی عواید مبتنی بر واقعیت‌ های موجود نبوده که طی چند ماه اخیر، در این اداره تغییرات مثبت و اصلاحات لازم بوجود آمده‌ است.

وی خاطرنشان ساخت که با همکاری برنامه شهر، پروسۀ الکترونیکی ‌شدن خدمات اداری این اداره آغاز گردیده و اکنون قسمتی از اداره شهرداری هرات، از این خدمات برخوردار می ‌باشد.

قتالی بیان‌ کرد که در حال حاضر آگاهی مردم را نسبت به منابع تمویل برنامه ‌ها بیشتر ساخته‌ اند و شهروندان، انگیزه و امید بیشتر به آینده مرفه پیدا کرده ‌اند.

او افزود که برای برنامۀ میثاق شهروندی تسهیلات لازم جهت سهم‌ گیری مردم فراهم شده ‌است.

شهردار هرات تصریح کرد که در سطح نواحی شهر هرات در حدود ۸۰ شورا ایجاد شده که از آن‌ جمله، پول اجرا و تطبیق ۴۰ پروژه‌ به حساب شوراها واریز گردیده ‌است.

وی همچنین گفت که در ۱۵ ناحیۀ ولایت هرات به ارزش ۲,۲ میلیون یورو پروژه ‌ها طراحی شده است که شامل پلان ‌های تفصیلی، ماستر پلان نواحی و تطبیق قسمتی از آن می ‌باشد و به زودی کار آنها آغاز می‌شود.

سید وحید قتالی اضافه کرد که ۱۷ پروژۀ انکشافی توسط شهرداری هرات و ادارات مالی همکار طراحی و به دسترس بانک جهانی قرار داده شده و نیز از این پروژه‌ها در کشور ترکیه دفاع تخنیکی صورت گرفته ‌است.

وی گفت که شهرداری هرات برنامه ‌های مشترک را در بخش ایجاد بوردهای هماهنگی شهری، مدیریت شهر قدیم، تساوی جندر، بهسازی شهر قدیم، مدیریت حفظ و مراقبت از فضای سبز، همکاری‌ های علمی و مدیریت شهری با دانشگاه های دولتی و خصوصی و هم‌چنان آماده‌گی برای تطبیق پلان‌های انکشافی و خدماتی برای بی‌جاشدگان و جلوگیری از سیلاب‌ها، انجام شده است.

شهردار هرات در خصوص حکومت ‌داری ‌خوب گفت که مردم به ‌شمول شوراهای انکشافی، نهادهای مدنی، متشبثین خصوصی، نهادهای بین‌ المللی، خبرنگاران، اصناف و عامۀ مردم برای ارائه نظریات و پیشنهادات شان به این اداره، مراجعه می ‌نمایند.

قتالی در مورد مشارکت مردمی در برنامه‌های شهری، بازیافت زباله‌های شهری، رشد فضای سبز، تنظیم مارکیت ‌ها و بازارها، ایجاد مسودۀ ماستر پلان شهری، بازار شب و بهسازی شهرقدیم، بهسازی چهار راه‌ ها و پیاده روها معلومات داد و از اقدامات آن اداره به منظور تطبیق برنامه‌های مؤثر اطمینان داد.

وی پیشنهاداتی را در در بخش انتقال زمین مواد نفت هرات برای ایجاد بازار شب، انتقال زمین فرقه ۱۷ قول اردوی سابق جهت گسترش ساحۀ سبز، استخدام کدرهای متخصص، اعزام کارمندان شاروالی هرات برای آموزش به خارج از کشور، ایجاد زیرگذرها، اعمار مارکیت بزرگ، ایجاد کملپکس ورزشی زنان و پارکینگ‌های معیاری به جلسه ارائه کرد.

خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افزوده است که سیدسعادت منصور نادری وزیر شهرسازی، مجددی مشاور رئیس‌جمهور، محمدحمید طهماسی وزیر ترانسپورت، عبدالباقی پوپل معین ارگان‌های محلی، محمدجواد پیکار رئیس ادارۀ مستقل اراضی و معاون اتاق تجارت و صنایع، طرح انکشافی شهرداری هرات را ارزنده خوانده و از آن تمجید کردند.

رئیس‌جمهور موفقیت‌ های اخیر شهرداری هرات را در زمینۀ ابتکارات آن اداره تبریک گفت و از طرح انکشافی آن استقبال نمود.

وی افزود که هرات از جایگاه خاص در بخش تجارت و اقتصاد برخوردار است و با افتتاح پروژۀ تاپی و خط آهن هرات-مزار، چهرۀ این شهر تغییر خواهد کرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان‌ ساخت که ولایت هرات با دو کشور، سرحد مشترک دارد که می ‌تواند در آینده به مرکز ثقل تجارت و ترانزیت منطقه‌ ایی مبدل شود.

وی گفت که روی میدان هوایی بین ‌المللی هرات باید کار بیشتر انجام پذیرد، زیرا این میدان می ‌تواند به مثابۀ دهلیز تجارتی میان افغانستان و کشورهای عربی، هند و آسیایی میانه، مورد استفاده قرارگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.