• انتشار: 11 می 2016
  • ساعت: 14:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9531
پرینت

هراتیان به تغییر مسیر برق ترکمنستان از بامیان به سالنگ تظاهرات کردند

شهروندان هراتی با راه اندازی تظاهرات گسترده ای اعتراض خود را به تغییر مسیر برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ اعلام کردند.

تظاهر کنندگان با حمل شعارهای “عدالت، عدالت” و “انکشاف متوازن” از دولت خواستند که فیصله اخیر کابینه را ملغی اعلام کند.

روز دوشنبه گذشته نیز، شورای عالی مردمی حمایت از مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت بامیان- میدان در یک گردهمایی به دولت هشدار دادند که اگر تصمیم اخیر کابینه مبنی بر تغییر مسیر را ملغی نکند، هفته آینده تظاهرات میلیونی در کابل راه اندازی خواهد شد.

قبل از این نیز جمعی از عدالت خواهان، در ولایت های بامیان، دایکندی، بغلان و بلخ اعتراض خود را به تغییر مسیر و فیصله اخیر کابینه اعلام کرده بودند.

در ادامه این اعتراض ها، امروز چهارشنبه هزاران تن از شهروندان هراتی مقابل ولایت تجمع کردند تا صدایشان را به مقام های عالی حکومتی برسانند.

علی احمد رضایی، تظاهر کننده می گوید که پروژه برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان باید از مسیر بامیان-میدان وردگ بگذرد.

وی علاوه کرد که اگر دولت با انتقال این پروژه از مسیر بامیان- میدان وردگ مخالفت کند، نمونه آشکار تبعیض است.

عباس هاشمی دیگر تظاهر کننده نیز گفت که مردم بامیان شب ها در تاریکی به سر می بردند و حکومت هم قصد دارد این پروژه را از مسیر سالنگ ترتیب دهد.

وی افزود که دولت وحدت ملی اگر پروژه توتاپ را از مسیر ولایت بامیان عبور ندهد کارشکنی بزرگی را درحق مردم ولایات مرکزی کرده است.

گفتنی است که مسیر انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان توسط شرکت آلمانی فیشنر طراحی شد ولی برخلاف توصیه های شرکت طراح؛ شرکت برشنا تصمیم دارد که این خط برق را از مسیر سالنگ عبور دهد.

پروژه برق توتاپ از جمله بزرگ ترین پروژه های انتقال انرژی است که قرار است برق ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان را به افغانستان برساند.

امیرعلی فولادی- هرات

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.