• انتشار: 26 ژوئن 2019
  • ساعت: 18:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35301
پرینت
آگاهان سیاسی:

هدف غنی از سفر به پاکستان به دست آوردن آرای مناطق تحت کنترل طالبان است

برخی از کارشناسان بر این باورند که رئیس جمهور غنی با سفر به پاکستان قصد دارد اسلام آباد و طالبان را متقاعد کند اجازه برگزاری انتخابات در مناطق تحت کنترل طالبان را بدهند و این ارا به نفع وی مورد استفاده قرار گیرد.

قرار است که محمداشرف غنی رییس جمهور، فردا پنجشنبه (۶ سرطان) در راس یک هیئت بلند پایه دولتی وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شود.

گفته می‌شود آقای غنی در جریان این سفرش در دیدار با رهبری حکومت پاکستان، درباره مسایل چون امنیت منطقه، گفتگوهای صلح افغانستان، اتصال منطقه‌یی و مسایل بازرگانی، ترانزیت و سرمایه گذاری‌ها میان دو کشور، گفتگو کند.

این سفر آقای غنی در حالی صورت خواهد گرفت که گفته می‌شود پاکستان در روند صلح افغانستان تاکنون با امریکا همکاری کرده و رویکرد مخرب خود را نسبت به روند صلح کشور نیز تعدیل کرده است؛ اوایل  این هفته پاکستان از جمعی از سیاسیون افغانستان در نشستی مرتبط با صلح افغانستان نیز میزبانی کرد.

برخی آگاهان سیاسی افغانستان جنبه کمپاینی سفر قریب‌الوقوع آقای غنی به پاکستان را برجسته دانسته به این باور اند که آقای غنی در تلاش است،  پشتیبانی اسلام‌آباد را برای حمایت از تیمش  در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو جلب کند.

داکتر عبداللطیف نظری، استاد دانشگاه و آگاه مسایل سیاسی به خبرگزاری جمهور گفت آقای غنی در جریان این سفر تلاش خواهد کرد از رقبای انتخاباتی خود پیشی گرفته و حمایت اسلام‌آباد را در انتخابات جلب کند.

او افزود آقای غنی سعی خواهد کرد که حکومت پاکستان و گروه طالبان را متقاعد سازد تا زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مناطق تحت کنترول این گروه مساعد شده و آرای انتخابات نیز به نفع وی استفاده شود.

آقای نظری، حمایت اعلام ناشده طالبان از تیم آقای غنی در انتخابات را پروژه‌‌‌ای خواند که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته عملی شده بود. به گفته‌ وی، طالبان در سال ۲۰۱۴  میلادی نیز مجوز برگزاری انتخابات در برخی ساحات تحت کنترول این گروه را صادر کرده و آرای انتخابات نیز به نفع آقای غنی به کار رفت.

پیش از این رحمت الله نبیل یکی دیگر از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری نیز آقای غنی را به معامله پنهانی با اسلام‌آباد متهم کرده است. براساس ادعای آقای نبیل، آقای غنی بنابر یک معامله پنهانی ننگین (حمایت پاکستان از تکت انتخاباتی غنی) در برابر حصارکشی‌های مرزی پاکستان روی خط دیورند سکوت اختیار کرده است.

پیشتر از آن نیز یک منبع نزدیک به گروه طالبان ادعا کرده بود که طالبان در انتخابات ۲۰۱۴ به گونه اعلام ناشده از تیم غنی حمایت کردند.

اما شمار دیگری از آگاهان به احتمال چانه زنی‌های آقای غنی در پاکستان برای جلب حمایت این کشور از تیمش در انتخابات ابراز تردید کرده می‌گویند که آقای غنی از موضع بلندتری  با اسلام‌آباد در این سفر وارد مذاکره خواهد شد.

داکتر جعفر مهدوی استاد دانشگاه و عضو پیشین مجلس نمایندگان نیز گفت آقای غنی سعی دارد جایگاهش را در پروسه صلح پررنگ نموده و زمینه کسب دوباره قدرت را نیز مساعد کند.

او افزود در جریان این سفر آقای غنی درپی آن است تا اسلام‌آباد و طالبان را برای حمایت از طرح صلحی که به قدرت گرفتن دوباره‌اش و سهم‌گیری قابل توجه گروه طالبان در قدرت سیاسی منجرخواهد شد متقاعد کند.

اقای مهدوی اما دیدگاه اپوزیسیون حکومت که اوایل این هفته با مقام‌های پاکستانی در بحث بودند را نسبت به طرح آقای غنی به دیدگاه پاکستان و طالبان نزدیکتر دانست.

به گفته‌ وی، پاکستان، طالبان و اپوزیسیون حکومت افغانستان روی حداقل دو مورد یکم: آتش بس و دوم: ایجاد حکومت موقت دیدگاه هماهنگ دارند، امریکه آقای غنی تاکنون با آن مخالفت کرده است.

اکثر چهره‌های سیاسی افغانستان به شمول شماری از چهره‌های دخیل در حکومت ایجاد حکومت موقت را راه حل پیشرفت تلاش‌های صلح و سهمگیری طالبان در قدرت سیاسی می‌دانند، امریکه حکومت آنان را برگشت به گذشته می‌خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.