• انتشار: 30 می 2017
  • ساعت: 13:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21200
پرینت

نی: ۹۰ درصد خبرنگاران به اطلاعات دسترسی ندارند

دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، نی در اخرین نظر سنجی خود دریافته است که ۹۰ درصد خبرنگاران از دسترسی به اطلاعات ناراضی و شاکی هستند.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی، امروز سه شنبه در نشستی خبری گفت که به طور متوسط از هر ۱۰ خبرنگار، یک تن به اطلاعات دسترسی پیدا می کند.

به گفته ی اقای خلوتگر، حدود ۹۰ درصد خبرنگاران به اطلاعات دسترسی ندارند.

گفتنی است که این نظر سنجی در ولایات کابل، بامیان، بدخشان، بلخ، بغلان، فاریاب، غزنی، هرات، قندهار، کنر، لغمان، ننگرهار و تخار انجام شده است که ۱۸۰ خبرنگار از ولایت های مذکور در نظر سنجی شرکت کرده اند.

آقای خلوتگر تصریح کرد اطلاع نداشتن مقامات دولتی درمورد قانون دسترسی به اطلاعات،‌ کافی دانستن کنفرانس و مصاحبه به حیث اطلاعات ازسوی مقامات، بهانه گیری و برخورد دوگانه مسوولان دولتی باعث شده که خبرنگاران درعرصه کاری شان دچار مشکلات شوند.

رئیس اجرائی نی افزود: خبرنگاران دراین نظرسنجی گفته است که حکومت به جز از توشیح قانون دسترسی به اطلاعات کار موثر دیگری در عرصه کار رسانه ها انجام نداده است.

از سوی دیگر، هفته گذشته سید اکرام افضلی، رئیس کمیسیون دسترسی به اطلاعات نیز از اداره امور ریاست جمهوری، وزارت اطلاعات و فرهنگ و چند اداره دیگر به عنوان ناقض قانون یاد آوری کرد.

آقای افضلی از دولت خواسته بود که فقط قانون را توشیح نکند، بلکه از ان پاسداری نیز کند.

قانون دسترسی با اطلاعات در سال ۱۳۹۳ ازسوی مجلس نمایندگان تصویب شد و به توشیح رئیس جمهورهم رسید ولی تاهنوز چندان جامع عمل نپوشیده است.

همچنین نی یافته که خبرنگاران درهنگام تهیه گزارش تحقیقی دچار مشکلات فراوان بوده و مورد تهدید نیز قرار می گیرند.

رئیس اجرایی نی ازحکومت می خواهد که ارایه معلومات را به کنفرانس های مطبوعاتی و مصاحبه ها خلاصه نکنند و معلومات بیشتر در اختیار رسانه ها و مردم  قرار دهند.

بررسی پرونده های خشونت علیه خبرنگاران، ارایه راهکار مناسب برای جلوگیری کاهش خشونت علیه خبرنگاران ازخواسته های دیگر دفتر نی ازحکومت می باشد.

رئیس اجرایی دفتر نی در قسمتی دیگر از سخنان خود به حمله بر تلویزیون ملی در ولایت ننگرهار اشاره کرد و گفت:” بر اساس سندهای که به ما رسیده است، مسوولان محلی ولایت ننگرهار سه روز قبل ازحمله آگاهی داشتند.

رئیس اجرایی نی ازمسوولین ارگانهای محل می خواهد که از والی ننگرهار سوال کنند که چرا معلومات تهدید را شریک نمی سازد. او والی ننگرهار دراین قضیه شریک دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.