• انتشار: 23 ژانویه 2017
  • ساعت: 14:26
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17857
پرینت

نی: ۱۵ رسانه در هرات بنا بر مشکلات اقتصادی از فعالیت باز خواهد ماند

نهاد “نی” یا حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در هرات هشدار می‌دهد در صورتی که دولت به مشکلات رسانه‌ها توجه نکند، ۱۵ رسانه دیداری و شنیداری در سال آینده از فعالیت باز خواهد ماند.

مسوولان رسانه‌ها و نهاد “نی” امروز دوشنبه برای رایزنی در مورد مشکلات رسانه‌های محلی هرات نشستی را برگزار کردند. در این نشست مسوولان رسانه‌ها، مشکلات مالی و اقتصادی را یکی از چالش‌های عمده فراروی رسانه‌ها عنوان کردند.

حامد مومن، مسوول نهاد نی در هرات می‌گوید که آینده کاری رسانه‌ها در هرات نگران کننده است و در صورتی که دولت به مشکلات رسانه‌ها توجه نکند، شماری از رسانه‌ها از فعالیت باز خواهد ماند.

بنابر گفته‌ی مقام‌های وزارت تکنولوژی و مخابرات، ۱۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی در هرات مالیات خود را پرداخت نکرده اند.

حالا مدیران این رسانه‌ها می‌گویند که بنابر مشکلات مالی و اقتصادی، توان پرداخت مالیات را ندارند.

مسوول دفتر نی می‌گوید که دولت باید در این زمینه مداخله کرده و از گرفتن مقدار جریمه رسانه‌های را که مالیات شان را نپرداخته‌اند، صرف نظر کند.

او تاکید کرد که در صورتی که دولت در این زمینه پا پیش نگذارد، در سال آینده ۱۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی به دلیل مشکلات مالی فعالیت شان را متوقف خواهند کرد.

در این نشست مدیران رسانه‌ها، نهادهای حامی رسانه‌ و خبرنگاران از دولت خواست‌ تا میزان مالیات رسانه‌های خصوصی را ۵۰ درصد کاهش دهد.

آنها همچنان از دولت خواست تا برای رسانه‌ها مکان مشخصی را برای فعالیت آنها در نظر بگیرد و زمینه پرداخت مالیات را در ولایت هرات مهیا سازد.

این در حالی است که آریا رئوفیان رییس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات چندی پیش از طرح ساخت شهرک رسانه‌ای در هرات خبر داده بود.

بنا بر این طرح قرار است ساختمان‌های معیاری با قیمت مناسب برای فعالیت رسانه ساخته شود.

مسوولان رسانه‌ها و نهادهای حامی رسانه‌ از این طرح حمایت کرده و بر اجرایی شدن آن تاکید کردند.

حالا اما اجرایی شدن یا روی کاغذ باقی ماندن طرح ساخت شهرک رسانه‌ای، بستگی به فرمان مقام‌های مرکزی دارد.

در هرات  ۲۲ شبکه رادیویی، ۱۸شبکه تلویزیونی و ۳۵رسانه چاپی فعالیت دارد که در این اواخر بیشتر آن‌ها با مشکل مالی روبرو اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.