• انتشار: 1 سپتامبر 2016
  • ساعت: 18:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12884
پرینت

نی: هیأتی مختلط، پروندۀ خشونت های اخیر در برابر خبرنگاران بامیان را بررسی کند

نهاد پشتیبانی رسانه های آزاد افغانستان از ریاست جمهوری خواسته است که یک هیئت مختلط پرونده خشونت های اخیر در برابر خبرنگاران بامیان را بررسی کند.

ریاست جمهوری پس از دادخواهی های متواتر “نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان” و نهاد های صنفی خبرنگاری درمورد اعمال خشونت در برابر خبرنگاران در ولایت بامیان حین سفر رئیس جمهور به آن ولایت؛ اعلامیه ای را منتشر کرده است که به دلایل آتی مورد قناعت نی نمی باشد.

ریاست جمهوری دراعلامیه خویش اذعان داشته است که برخی خبرنگاران و نهاد های خبرنگاری از برخورد زشت موظفین امنیتی در ولایت بامیان در جربان سفر رئیس جمهوری شاکی بوده اند در حالی که لت کوب خبرنگاران در آن ولایت موضوع صریح و روشن بوده و تنها یک شکایت محض نیست که امکان رد آن وجود داشته باشد.

نی می گوید که همچنان در اعلامیه به اداره ارگانهای محلی و اداره محلی بامیان وظیفه داده شده است که این شکایات را مورد بررسی قرار دهد در حالیکه ارگانهای محلی اداره کشف و تحقیق نبوده و بیشتر این اعلامیه اغفال کننده به نظر میاید.

مسئولان در دفتر (نی) حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، از ریاست جمهوری تقاضاء می کند که برای بررسی پرونده‎ی خشونت در برابر خبرنگاران در جریان سفرشان به ولایت بامیان را هیاتی مختلط از نماینده فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه های افغانستان، نماینده خبرنگاران شاکی، ریاست دادستانی ولایت بامیان و نمایندۀ ولایت تشکیل و قضیه را مورد بررسی جدی قرار داده و نتایج این تحقیق از طریق رسانه ها منتشر گردد.

همچنین این نهاد از ریاست جمهوری می خواهد که براساس نتایج تحقیقات به دست آمده؛ کسانی را که مرتکب لت کوب و خشونت در برابر خبرنگاران شده اند، باید به داده گاه معرفی کند، تا خاطیان قانون مجازات شوند.

روز یکشنبه هفته جاری، رئیس جمهوری همراه یک هیئت بلند پایه به بامیان رفت که این سفر همراه با تظاهرات مردم شد و خبرنگارانی که برای پوشش تظاهرات امده بودند توسط نیروهای امنیتی لت و کوب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.