• انتشار: 17 مارس 2016
  • ساعت: 12:36
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8106
پرینت

نی: سال ۹۴؛ خونین ترین سال برای خبرنگاران بوده است

نهاد حمایت کننده از رسانه های آزاد افغانستان (نی) می گوید که سال ۱۳۹۴ خورشیدی خونین ترین سال برای خبرنگاران کشور بوده است.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس نهاد حمایت‌ کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان امروز پنج‌شنبه در نشستی خبری گفت که سال ۱۳۹۴ خورشیدی با ثبت ۱۲ مورد کشته شدن؛ خونین ترین سال برای خبرنگاران بوده است.

آقای توحیدی افزود که در این سال علاوه بر ۱۲ مورد کشته، ۲۳ مورد زخمی شدن، ۳ مورد بازداشت، ۱۵ مورد لت و کوب و ۶۳ مورد تهدید و اهانت نیز به ثبت رسیده است.

به گفته وی، از مجموع خشونت های ثبت شده؛ ۲۶ مورد خشونت از سوی دولت، ۶۴ مورد از سوی طالبان، ۱ مورد از سوی نیروهای ناتو ،۲۱ مورد از سوی افراد ناشناس و ۴ مورد خشونت متقرقه در برابر خبرنگاران صورت گرفته است.

گفتنی است که در زمستان سال جاری، بر موتر حامل کارمندان موبی گروپ یک حمله صورت گرفت که در نتیجه آن ۷ کارمند کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

رئیس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان می گوید که در سال ۹۴ حمله به رسانه ها و کارمندان آن به صورت هدفمند صورت گرفته است.

گروه شورشی طالبان بعد سقوط ولایت کندز برخی از رسانه های را متهم به نشر گزارش های مغرضانه و کذب کرد و به آنان هشدار داد.

این هشدار باعث شد که تعداد کثیری از خبرنگاران وظایفشان را ترک کنند و به صورت گروهی یا انفرادی مهاجرت کنند.

در این نشست، رئیس نی همچنین علاوه کرد که در سال ۹۴ حضور زنان در رسانه ها نیز کاهش یافته است و در برخی از ولایت نیز بانوان رسانه ای وظایفشان را ترک کرده اند.

صدیق‌الله توحیدی در این نشست گفت که حلقات خاصی در حکومت می‌خواهند که بر برخی رسانه‌ها اعمال نفوذ کنند و به نفع خودش‌شان استفاده کنند.

وی افزود که باید رسانه‌ها به نفع افغانستان و مردم در چوکات قانون اساسی و قانون رسانه‌ها فعالیت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.