• انتشار: 30 ژوئن 2020
  • ساعت: 18:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45405
پرینت

نی: ده درصد از خبرنگاران به کرونا مبتلا شده اند

نهاد حمایت از رسانه های آزاد افغانستان(نی) اعلام کرد براساس یک نظرسنجی انجام شده حدود ده درصد از اصحاب رسانه در افغانستان به کرونا مبتلا شده اند.

نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان( نی) با نشر نتایج یک سروی اعلام کرد کارمندان رسانه‌یی در کشور بیشتر از هر بخش دیگری به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی این نهاد امروز سه‌شنبه، ۱۰ سرطان در نشستی خبری گفت بر بنیاد سروی که این نهاد انجام داده است، ۹۵۳ کارمند رسانه‌یی در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این میان تاکنون ۵ تن آن‌ها جان باخته‌اند.

آقای خلوتگر این آمار را دقیق نمی‌داند و می‌گوید، ۹۵۳ تن پایین‌ترین آماری‌ست که این نهاد به دست آورده است.

به گفتۀ او، طبق سروی این نهاد شمار کارمندان رسانه‌یی که به کووید – ۱۹ مبتلا شده‌اند، به مراتب بیشتر از آماری می‌باشد که تاکنون ثبت شده است.

نتایج این سروی نشان می‌دهد که بیشترین کارمندان رسانه‌یی مبتلا به ویروس کرونا در ولایت‌های کابل، لوگر، پنجشیر، پروان، کاپیسا و میدان‌وردک ثبت شده‌اند و بیشترشان مردان هستند.

رئیس اجرایی نهاد نی می‌افزاید، دست‌کم ۱۰ هزار تن در سراسر کشور در رسانه‌ها کار می‌کنند و حدود ۱۰ درصد آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

آقای خلوتگر از مدیران رسانه‌ها می‌خواهد که باید به صحت کارمندان‌شان به گونۀ جدی توجه داشته باشند. به گفتۀ او، زیرا هیچ گزارشی ارزش صحت‌مندی یک خبرنگار را ندارد.

در این حال، شماری از خبرنگاران از مسئولان رسانه‌ها می‌خواهند تا در زمینۀ حفظ جان خبرنگاران به گونۀ جدی توجه کنند.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت تاکنون ۳۱ هزار و ۵۱۷ رویداد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده است که از این رقم ۷۴۵ بیمار جان باخته‌اند و ۱۴ هزار و ۳۶ بیمار دیگر صحت‌یاب شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.